TFF Kulüplere Mali Kriterleri Uygulatmazsa FIFA Ceza Kesecek

4 sene önce 0
TFF Kulüplere Mali Kriterleri Uygulatmazsa FIFA Ceza Kesecek

1 Mart 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni FIFA talimatlarına göre futbolculara maaş ödemelerini geciktiren kulüplere FIFA’dan 2 yıl yerli ve yabancı futbolcu transfer yasağı getirilecek. Özellikle Türkiye’de futbolculara maaş ödeme aksaklıkları nedeniyle FIFA’ya şikayete giden futbolcular zaman zaman kulüplerimizin ceza almalarına neden olmuştu. Türkiye Futbol Federasyonu yıllarca işleri kılıfına uydurmaya çalıştığı için FIFA’da en çok Türkiye’deki kulüplerle ilgili dosyalar bulunuyordu.

FIFA bu yeni talimatla işi kökünden çözecek. Bir kulüp maksimum 40 gün borcunu ödemeyi geciktirmesi halinde kulüpler otomatikman FIFA tarafından 2 yıl yerli ve yabancı futbolcu transfer yasağı ve çeşitli cezalara çarptırılacak.

Türkiye Futbol Federasyonu yıllarca ahbap çavuş ilişkisiyle yönetildiği için kurumsal bir yönetime sahip olmadığı için mali konularda kulüplerimiz hep sınıfta kaldı.

Kulüpler, zamanında mali disipline tabi tutulmadığı için geliri olmayan paraları harcayarak borç batağına saplandılar.

Bu sene federasyon için dönüm noktası olacak eğer TFF ahbap çavuş ilişkisinden vazgeçip, kulüplere lisans vermek için katı kurallar uygularsa FIFA ve UEFA’dan önümüzdeki dönemlerde ceza almaktan kurtulur kulüplerimiz.

FIFA ve UEFA’dan mali konular nedeniyle ağır cezaların önüne geçebilmenin tek yolu UEFA Finansal Fair Play uygulamasını kulüp lisans kriterlerine eklemektir.

Şahıslara borcu olan, Vergi borcu olan ve bu borcu vadelendiren, borçlarını bankalardan kredi çekerek kapatan uzun yıllara yayarak borçlanan kulüplere lisans verildiği takdirde önümüzdeki günlerde FIFA ve UEFA’dan kulüplerimiz cezalarla karşılaşacak. Federasyonun bu durumda olan kulüplere asla lisans vermemesi gerekiyor.

En son bir futbolcunun ücretini ödemediği için UEFA Bursaspor’a 1 yıl men cezası vermişti. Artık işin içine FIFA’da girecek sadece Avrupa’dan men cezası değil 2 yıl transfer yasağı cezaları gelecek çok daha ağır cezalar geliyor.

Federasyon kulüplere lisans için 31 Mart 2015 tarihinde yapılacak mali kontrollere bakarak işlem yapacak. Kulüplerin borç durumlarına göre Mayıs 2015’te Avrupa ve Süperlig ve 1. Lig kulüplerine lisans verecek ya da vermeyecek.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi