Sansürcü Twitter’ın Kurucusu Jack Dorsey Kimdir

Punkçu Jack Dorsey, Lise öğrenimini Katolik kiliselerinden DuBorg Lisesi’nde gerçekleştirdi. New York Üniversitesi’nde öğrenim hayatını tamamlamadan ayrıldı.

Twitter çıktıktan sonra Arap baharı gibi pek çok ülkede organize yürüyüşler ve protestolar başladı. Twitter’da sürekli sınırsız sayıda yalan ve yanlış bilgilerle insanlar özgürce(!) karşılaşmaktadır. Suçluların etiketleri özgürce(!) ilk sıralarda yer almaktadır. Bu tür bilgileri paylaşanların ya da terör suçlularının bilgilerini, ülkeler istediğinde bu bilgileri Twitter, kullanıcılarını koruma bahanesiyle vermemektedir.

Türkiye’nin yasalarını umursamayan, teröristlerin görüşlerine özgürlük gözlüğüyle bakan, her türlü yozlaşmaya, ahlaksızlığa, yalana ve hakarete ifade özgürlüğüyle yaklaşan ancak Trump’ın hesabını politikalarına uymadığı bahanesiyle iptal eden sansür uygulayan Amerika merkezli Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey adlı kişi ilk işine şirket hackleyerek giren biridir. Genellikle bu kişiler Bill Gates gibi hayırsever olarak adlandırılır.

2018 yılında Jack Dorsey 2016 başkanlık seçimlerine müdahale etme konusunda Senato istihbarat Komitesine ifade vermişti.

Dorsey, Demokrat Parti adaylarına kayıt dışı bir bağışçıdır. 2019 yılında Başkan adayları Tulsi Gabbard ve Andrew Yang’ın kampanyalarına maddi olarak katkıda bulundu. 2020’de, Amerika Birleşik Devletleri’nde garantili temel gelir programlarının pilotluğunu yapan 29 Belediye Başkanına 15 milyon dolar bağışladı.

Dorsey, Trump’ın yasaklanmasını savundu.

Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın, Ukraynalı enerji şirketi Burisma’nın yönetim kurulu üyelerinden Vadym Pozharskyi ile olan gizli yazışmaları ABD gündemini meşgul ederken, Twitter NY Post imzalı habere erişim engeli getirmiş, Trump’ın tepkisi üzerine Jack Dorsey özür dileyerek engeli kaldırmıştı.

Dorsey, Elon Musk ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’den tarafından desteklenmektedir.

Jack Dorsey, ayrıca mobil ödemeler şirketi Square’nin kurucusu ve CEO’sudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir