Tam Tahıllı Ekmeğin Faydaları Nelerdir Ekmek Kül Miktarı Nedir

Tam Tahıllı Ekmeğin Faydaları Nelerdir Ekmek Kül Miktarı Nedir

Tam Tahıllı Ekmeğin Faydaları Nelerdir Ekmek Kül Miktarı Nedir

Günde 3 dilim Tam Tahıllı Ekmek tüketilirse karbonhidrat ihtiyacını karşılıyor.

Ekmek ve çeşitleri, makarna, pirinç pilavı, bulgur pilavı, kurubaklagiller, meyve çeşitleri gibi gıdaların tümü belirli miktarlarda karbonhidrat içermektedir.

Çavdar ekmeğinin hazırlanmasında buğday unu (beyaz un) kullanılmaktadır. Karıştırılan buğday unu yüzde 30 oranındadır.

Çavdarlı ekmek : Buğday ununa en az yüzde 30 oranında çavdar unu, çavdar kırması, çavdar kırığı, çavdar ezmesi veya bunların karışımı eklenip, tekniğine uygun olarak üretilir.

Kepekli ekmek : Buğday ununa en az yüzde 10, en fazla yüzde 30 oranında kepek eklenip tekniğine uygun olarak üretilir.

Tam buğday unlu ekmek : Buğday ununa en az yüzde 60 oranında tam buğday unu eklenip tekniğine uygun olarak üretilir.

Yulaflı ekmek : Buğday ununa en az yüzde 15 oranında yulaf unu, yulaf kırması, yulaf kırığı, yulaf ezmesi veya bunların karışımı eklenip tekniğine uygun olarak üretilir.

Karışık tahıllı ekmek : Buğday unu, tam buğday unu veya bunların karışımına, her birinden en az yüzde 5 oranında olmak üzere; mısır, arpa, yulaf, çavdar, pirinç, darı, tritikale unları, kırmaları, kırık taneleri veya ezmelerinden en az üçü eklenip tekniğine uygun olarak üretilir.

Ekmekteki kül miktarı ; unda saf un külü ile karışan kepek tozu toplamıdır. Bu değer saf una karışan kepek tozu oranını belirtmesi sebebi ile önemli bir ölçüdür. Aynı zamanda bir unun randımanı ve ya yüzde un veriminin belirlenmesinde hemen her ülkede kabul edilen bir ölçüt olup unların sınıflandırılmasında kullanılmaktadır.

Buna göre; buğday unu, içerdiği kuru maddedeki kül miktarı ile belirlenir. Kül miktarı da randıman ile ilgilidir. Bunlar;
Tip 1 un yüzde 0.50 kül (65’e kadar randımanlı)
Tip 2 un yüzde 0.60 kül (66-72 arası randımanlı)
Tip 3 un yüzde 0.65 kül (72-76 arası randımanlı)
Tip 4 un yüzde 0.88 kül (77-81 arası randımanlı)
Tip 5 un yüzde 1.25 kül (82-90 arası randımanlı)
Tip 6 un yüzde 2.00 kül (91 ve üzeri randımanlı) olmak üzere 6 tipe ayrılır.

Kepek fonksiyonları un içine girdikçe kül miktarı artmaktadır ve ekmeğin kalitesi azalmaktadır. Kül arttıkça selüloz miktarıda artmış olacaktır. Bazı ekmeklerin selüloz miktarları; Arpa yüzde 5, Yulaf yüzde 12, Diğer yüzde 2-3 civarındadır.

Ekmek çeşitlerinden tam tahıllı ekmek ilk tercihiniz olmalıdır. Çünkü ekmeğin yapımında kullanılan undaki kepek miktarı arttıkça ekmeğin kalitesi azalmaktadır. Bununla birlikte lif, vitaminler, mineraller, antioksidanlar, fitokimyasallar yönünden önemli bileşenler içermekle birlikte;

Kalp, sinir sistemi ve sindirim siteminin düzgün çalışmasını sağlar
Yüksek kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olur
Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için önemlidir
Kansere riskine karşı koruyucudur
Kemik ve diş sağlığı için yararlıdır
Kan şekeri düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur

Aynı zamanda tam taneli tahılların lif içeriğinin yüksek olması ve buna bağlı olarak glisemik indeksinin düşük olması sebebi ile ani kan şekeri düzensizliklerinin oluşumunu engellemektedir ve öğünler arasındaki acıkma duygusunu ortadan kaldırarak, vücut ağırlığının korunmasında etkilidir.

Posa içeriği yüksek, glisemik indeksi düşük olan tam tahıllı ekmekler aynı zamanda gün içindeki tatlı krizlerini de engelleyecektir.

Ofis ortamında çalışan gün içinde fazla hareket etmeyen kadınlar kahvaltıda 1-2 dilim, erkekler 2-3 dilim tüketebilir. Öğle öğününde ise kilo verme hedefi olmayan hem kadın hem de erkekler 1-2 dilim tüketilebilir, ancak akşam öğününde mümkün olduğunca ekmek ve karbonhidrat grubu besinlerden uzak durulmalı.

Kaynak: www.gizemkeservuran.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir