Suriye’deki Vahşet Bitmediği ve Hesap Sorulmadığı İçin Büyük Öfke Duymalıyız

4 sene önce 0
Suriye'deki Vahşet Bitmediği ve Hesap Sorulmadığı İçin Büyük Öfke Duymalıyız

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake çatışmalardaki milyonlarca çocuğun; yetişkinlerin çıkardığı savaşların ortasında kaldığını, kasten öldürülerek yaralandıklarını ve kaçırılarak cinsel saldırıya uğradıklarını ifade etti. Çocukların okulları ve evlerinin yıkıldığını; gıda, su ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakıldığını ve on binlerce çocuğun, askeri kuvvetlere ve silahlı gruplara katılmaya zorlandığını belirtti.

Lake şunları ifade etti; “10 yıl önce BM Güvenlik Konseyi, çatışmalardan etkilenen çocukları daha iyi korumayı amaçlayan kararı onayladı. Günümüzde, savaşın hüküm sürdüğü ülkelerdeki çocukları korumak için muazzam bir çaba gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl tüm dünyada 10 bini aşkın çocuk, silahlı kuvvetler ve gruplar tarafından salıverildi ve topluluklarına geri dönerken destek aldı.

Öte yandan, çatışmalarda yer alan çocuklara yönelik şiddet daha da kötü bir hal almaktadır.

Irak, Nijerya ve Suriye’den gelen raporlara göre yetişkinler, çocukları aşırı şiddet içeren eylemlerde de kullanmaktadır. Çocuklar infazları izlemek ve bunlara katılmak zorunda bırakılmaktadır. Şiddetin normal bir şey olduğuna inandırılmaktadırlar. Çocukların taze ve kolay etkilenen zihinleri, çocuk olmanın kutsallığına hiçbir saygı gösterilmeden korkunç bir vahşete tanık etmektedir.

Çatışmalarda öldürülen veya öldüren ya da savaşın acımasızlığına şahit olan her çocuk, bir kurbandır. Bu çocuklar, kendilerinin çıkarmadığı bir çatışmanın bedelini ödemek zorunda kalan masumlardır.

Bu mağduriyet devam ettiği, vahşeti sonlandırmak adına daha çok şey yapılmadığı ve sorumlulardan hesap sorulmadığı için büyük bir öfke duymalıyız.”

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi