İçeriğe geç
Arama Yapıldıkça Ağaç Dikilmesini Sağlayan Ecosia Arama Motoru

SüperLigin Hızlı Bitirilmesi Çok Sayıda Sorunu Beraberinde Getirir

SüperLigin Hızlı Bitirilmesi Çok Sayıda Sorunu Beraberinde Getirir

SüperLigin Hızlı Bitirilmesi Çok Sayıda Sorunu Beraberinde Getirir

Süper Lig ve kupa maçlarının tamamlanması için ligin hızlı bir şekilde bitirilmesi görüşlerini ortaya atanlar, ondan sonra oluşacak sıkıntıları henüz fark edememiş durumda. Ayrıca salgın tüm dünyayı sarmışken Mayıs veya Haziran’da liglerin başlaması salgın tehlikesini sürdürebilecek gibi düşündürüyor.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu salgın ölümleri durana kadar futbol dahil hiçbir sportif etkinliğin yapılmaması ikazında bulunuyor. Bazı teknik adamlar futbolcuların psikolojisinin yıprandığını ve ligler başlarsa maçlara, kafalarında soru işaretleriyle çıkacaklarını belirtiyor. Hollanda ve Fransa gibi futbolda Türkiye liginin üzerinde olan ülkelerde salgın nedeniyle sezonlar iptal edilmişti.

Türkiye’de bazı kulüplerin yönetici, personel ve futbolcularında testlerin pozitif çıkmaya başlaması, çoğu ismin Türkiye’yi terk etmesi adil rekabeti engellemiş olacak. Şampiyon olan takımın yöneticileri ve taraftarları toplu halde şampiyonluk kutlamaları yapmak isteyeceği için ligin hızlı bir şekilde tamamlanması büyük sorunlar getirir.

Kısacası zoraki bir hızlandırılarak bitirilen ligin seyir zevki olmayacağı gibi herkesin itiraz edeceği ve kazananın mutlu olmayacağı bir ortam oluşturur.

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil bu olumsuz durumları hesaba katmadan, ligde 8, kupada 2 maçın kaldığını bu nedenle hızlandırılmış bir ligin oynanabileceğini belirtiyor.

Bu konuda en gerçekçi yaklaşım Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’den geldi.

Beşiktaş başkanı Çebi, ligin oynanmamış olarak kabul edilmesini ve önümüzdeki yıl UEFA’nın maçları oynatması durumunda UEFA’ya katılacak olan Türk takımlarının UEFA’da son 5 yılda aldığı puan sıralamasına göre gönderilmesini ve UEFA’dan elde edecekleri gelirlerin hepsinin katılan takımlara eşit olarak paylaştırılmasını önerdi.

UEFA başkanı Ceferin ise ligleri Mayıs, Haziran ya da Temmuz’da başlatma ihtimalleri olduğunu veya sonraki sezonu daha geç başlatıp aynı yılda liglerin başlayabileceğini ancak salgının devam etmesi halinde bu sezonun oynanmayacağını, insan sağlığının herşeyin önünde olduğunu bu yüzden şu anda beklemede olduklarını ifade etti.

Hızlıca yapılarak kalitesiz ve verimsiz lig bitirilmesi yerine ya da hiç kimsenin sevmediği Playoff sistemi yerine salgın olmayan müsait bir zamanda, 1962-1963 sezonunda olduğu gibi lig 2’ye bölünerek iki gruplu lig oynanabilir. Bir takım bir haftada 3 maç oynayabilir. Ligin şu anki sıralamasında bulunan ilk 9 takımın şampiyonluk ve UEFA mücadelesi verebileceği, son 9 takımın ise düşmeme mücadelesi vereceği 0 puanla başlayan ve 1,5 ayda tamamlanan yeni bir lig heyecanını herkes kabul edecektir ve salgın nedeniyle karşılaşılan dezavantajlar ortadan kaldırıldığı için daha adil bir lig olur.

1962-63 sezonunda 2 grup halinde oynanan maçlarda her grubun ilk 6’sırasında yer alan takımlar final ligi maçlarını oynadı. Türkiye liginde 22 takım yer aldı.

1962-1963 Süper Lig Maçları
  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Spor

SüperLigin Hızlı Bitirilmesi Çok Sayıda Sorunu Beraberinde Getirir Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir