Siber Mağdurların Kaybı Yüzde 50 Arttı

5 sene önce 0

Siber Mağdurların Kaybı Yüzde 50 Arttı
Türkiye’de siber suç mağdurlarının kişi başına mali kaybı 2012 yılında 54 dolar iken 2013 yılında 309 dolara ulaştı. Norton’un 2013 Yılı Analiz Raporuna göre, siber suça maruz kalan yetişkinlerin sayısı düşerken, mali kayıpları arttı.

Symantec Direktörü, Bugünün siber suçluları her bir saldırıda, kendilerine eskisinden daha çok para kazandıran daha sofistike saldırı yöntemlerini kullanıyor. Norton raporu sonuçları Türkiye’de kullanıcıların %59’unun kişisel mobil cihazlarını hem iş hem de eğlence amaçlı kullandıklarını gösteriyor. Böylece, siber suç saldırganları çok daha kıymetli verilere erişebilirken, kurumlar da yeni güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Kullanıcılar bilgisayarlarını korurken, akıllı telefon ve tabletleri için aynı hassasiyeti göstermiyorlar. Bir anlamda şöyle de diyebiliriz; evlerine alarm sistemi kuruyorlar ama arabalarını kilitlemeyi hatta araçlarının pencerelerini kapatmayı ihmal ediyorlar.

Rapor ayrıca akıllı telefon kullanıcılarının, bu telefon cihazlarıyla uyuyacak kadar bağımlı birer akıllı telefonkolik olmasına rağmen, konu cihazlarında saklı olan bilgilere gelince bir o kadar dikkatsiz davrandıklarını gösteriyor. Akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının %48’i şifre kullanmak, güvenlik yazılımına sahip olmak veya dosyalarını yedeklemek gibi en basit önlemleri bile almadığı anlaşılıyor. Bu dikkatsizlik hem onları hem de dijital kimliklerini riske atıyor.

Türkiye Verilerinde Öne Çıkan Bulgular:
Siber saldırı mağduru olanların sayısı Türkiye’de 7 milyonu bulurken, en az 1 kez siber saldırı mağduru olmuş gençlerin oranı ise yüzde 66 dolaylarında.
Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 59’u cihazlarını hem iş hem de eğlence amacı ile kullanıyor. Kişisel e-postalarına iş cihazlarından erişim sağlayanların oranı %69 iken, iş cihazlarında kişisel bilgilerini saklayan kullanıcıların oranı ise %42’yi buluyor. Ayrıca kullanıcıların %59’u, iş cihazlarından sosyal medya hesaplarına erişim sağlıyor.
Kullanıcıların %25’i hem iş hem de kişisel dosyalarını saklamak için aynı online dosya depolama hesaplarını kullanıyorlar.
Türkiye’de kullanıcıların yüzde 64’ü halka açık veya güvenli olmayan Wi-Fi ağlarını kullanıyor.
Siber saldırıların toplam maliyeti Türkiye’de 2 milyar dolar seviyesinde.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi