Sanal Alışverişten Korkmayın

5 sene önce 0

Sanal Alışverişten Korkmayın
Son zamanlarda İnternet Alışveriş Siteleri üzerinden yapılan satışlar güvenli değil tarzında haberler yapılmaya başlandı. İnternet alışverişi güvenli değil önyargısıyla çok kişi bu kolaylıktan faydalanmıyor internetten alışveriş yapmaya ürküyor. Yapılan araştırmalarda bu şekilde düşünüp en az bir kez alışveriş yapan kişilerin daha sonra çok sayıda alışverişini internet üzerinden yapmaya başladığı iddia ediliyor.

Bir internet sitesinden alışveriş yapmak sanıldığı gibi tehlikeli değildir. Dikkatsizlik tehlikelidir. Ayrıca televizyon reklam ürünlerinin internetten satılması ve bazı ürünlerin belirtildiği gibi çıkmaması bütün sanal online alışveriş sitelerinin kötü olduğu anlamına gelmemektedir. Yasal olarak beğenmediğiniz ürünleri şartsız koşulsuz iade etme hakkınız vardır ve bu haklarınızı belirten sözleşmenin okunabilir yazı boyutlarında sanal alışveriş sitelerinde yazmaktadır.

Eğer internetten alışveriş yapmak istiyorsanız nelere dikkat edeceğiniz bellidir. Unutmayın dolandırıcı her yerde dolandırıcıdır sanalı gerçeği farketmez.

İnternete erişmek için kullanılan cihazlara eğer dikkat edilip gerekli güvenlik önlemleri alınmamışsa bu cihazlara çeşitli yollarla girebilen ve bilgisayarda kayıtlı verileri alarak zarar verebilenler olabilir.(Bunun çözümü bu cihazlara güvenlik programı ve antivirüs programı yüklemektir.) Artık günümüzde çıkarılan yeni yasalar ve internet sitelerinin kontrol altına alınması sayesinde bu sıkıntılarda azalacak. Ancak yinede herkesin ortak kullandığı ve güvenliğinden emin olmadığınız cihazlarla alışveriş yapmamaya özen gösterin.

Sahte web siteleri açarak yani hiçbir bilgisi gerçek olmayan ve farklı ürünler göndererek ya da göndermeyerek yapılan dolandırıcılık. (Bu tarz sitelerin hiç birinde sabit telefon iletişim bilgileri yoktur ürün ücretleri ödenmeden önce bu iletişim bilgileri ilk önce kontrol edilmelidir.)
Popüler olan bazı televizyon reklamlarının internet siteleri üzerinden satışı yapılıyormuş gibi yapılan dolandırıcılıklardır.

Bir internet sitesinden güvenli alışveriş yapmak bu tarz dolandırıcılık durumlarıyla karşılaşmamanız için ilk ve en önemli kısım firmanın iletişim bilgilerine bakmaktır. Eğer alışveriş yapacağınız internet sitesinin sabit telefon bilgileri, adres bilgileri, havale ücreti yatıracağınız kişi bilgileri kısacası açık bilgileri iletişim kısmında yeralıyorsa o siteden güvenle alışveriş yapabilirisiniz. En önemlisi bu firmanın var olup olmadığını adresine gidip bakarak görebilirsiniz. Bilmediğiniz bir firmadan alışveriş yapacaksanız alışverişinizi yapmadan önce firmanın sabit telefonundan kontrol edebilirsiniz. Ayrıca alışveriş sitesinin uzun yıllar hizmet vermesi bir artıdır. Ayrıca çok bilinen başka alışveriş sitelerinde de ürünlerini satabilen (Gittigidiyor, n11, sanalpazar vb. gibi) ve kargo firmalarıyla anlaşma yapan sitelerde artıdır.

Bir diğer güvenlik önlemi ise son zamanlarda bankaların devreye soktuğu SANAL KART uygulamalarıdır. Bu uygulama sayesinde Kredi Kartınızla alakası olmayan yeni numaralarla bir Sanal Kart numarası oluşturursunuz ve oluşturduğunuz bu karta bir limit belirlersiniz. Kart bilgileri hiçbir şekilde hiçbir bilgisayar korsanının eline geçemez Sanal Kart gerçekte varolmayan bir kart olduğu için istediğiniz anda internet üzerinden veya bankanızdan bu numarayı devre dışı bırakabilirsiniz ve bu sanal kart tüm kredi kartı işlemlerini sadece internet üzerinde belirlediğiniz limitte gerçekleştirebilir. İsterseniz alışverişinizi yaptıktan sonra sanal kartın limitini 0’a çekerek yüzde yüz güvenlik sağlayabilirsiniz. Ayrıca 3D şifresi kullanımını aktif hale getirirseniz ekstra şifre oluşturarak sadece sizin cep telefonunuza mesajla gelen onay kodu girilerek internetten yaptığınız alışveriş ödemesini onaylayabilirisniz.

Kredi kartı kullanmak istemiyorsanız Havale ve EFT yapabilirsiniz. Bir başka ödeme yolu ise PAYPAL sistemidir. PayPal dünyanın en güvenli ödeme sistemlerinden biridir. Kredi kartı kullanarak veya kullanılmadan, internet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını sağlar. Yapılan işlemler, günün her saatinde güvenlik uzmanlarınca kontrol edilir ve takip edilir.

Kısacası internet sitelerinden alışveriş eğer dikkatli olunursa hayatı kolaylaştıran bir yöntemdir. Gecenin bir vakti istediğiniz ürünü istediğiniz miktarda mağaza mağaza dolaşmadan yorulmadan çok rahat oturduğunuz yerden siparişini verebilir kapınıza ayağınıza getirebilirsiniz.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi