RTÜK Maç Reklamlarını Kaldırıyor

5 sene önce 0
RTÜK Maç Reklamlarını Kaldırıyor

RTÜK platformlarda yayınlanan maçlardaki bant reklamların kaldırılması yönünde karar aldı.

RTÜK İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya gibi ülkelerde maç yayınlarında yer almayan reklam uygulumalarının sadece Türkiye’de olduğunu saptamış, bu konuyla ilgili çok sayıda şikayetler almıştı.

Avrupada şifreli maç yayınlarını sunan kuruluşlarda reklam sayısı çok az durumdayken Türkiye’de maç öncesi, devre arası, maç anı ve maç sonrasında her dakika reklamlarla dolup taştı.

Hiçbir şekilde maç öncesini veya galibiyet coşkusunu reklamlar nedeniyle seyredemez hale gelen taraftarlar, futbolcuların rakip takımın futbolcularıyla tokalaşırken bile göremez hale geldi. FIFA bu Fair Play hareketlerin özellikle gösterilmesini isterken ülkemizde anında reklama geçiliyor. Maç sonunda anında reklama geçildiği için izleyiciler tribün atmosferini de göremiyor. Tüm bunlara bir de sunucuların reklamları ekleniyor.

Maç çekimleri reklam yerleştirmeleri yüzünden izleyiciler maçı istemediği açılardan seyretmek zorunda kalıyor. Top taca, auta çıktığında veya oyun durduğunda genel görünüme geçilip reklam gösteriliyor. Bu nedenlerden ötürü bazen gol pozisyonlarını hatta gollerin bile anında gösterilemediği oluyor. Bir futbolcu sakatlanınca reklam, hakem sarı kart gösterince başka bir reklam, gol olunca reklam, hakemin bitiş düdüğünde bile reklam gösteriliyor. Ekran daraltma, ekran kaydırma, ekranın altında üstünde her türlü her pozisyonda reklam sıkıştırma yapılıyor. En pahalı reklamlarda tam maçın ortasında aşağıda yukarıda beliren reklamlar.

Sanki maça reklam değil, reklamlara maç alınmış gibi bir algı oluşuyor.

Bu durum sadece futbol maçlarıyla sınırlı kalmıyor basketbol maçlarında da aynı şeyler söz konusu.

RTÜK, konuyu gündemine alarak futbol ve basketbol gibi tüm maçlarda yayınlanan bant reklamları kaldırdı.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi