Öğrenciler Yüksek İnternet Fiyatlarından Şikayetçi

Öğrenciler Yüksek İnternet Fiyatlarından Şikayetçi

Öğrenciler Yüksek İnternet Fiyatlarından Şikayetçi

Kopma ve donmalar olmadan sağlıklı canlı derslerin izlenebilmesi için sabit telefon hatlarına veya fiberoptik kablolara ihtiyaç duyuluyor. GSM hatları üzerinden canlı ders erişimlerinde özellikle rüzgârlı ve yağışlı havalardan kaynaklanan veya altyapı eksikliğinden kaynaklanan bağlantı kopmaları ve donmaları yaşanıyor.

İnternet günümüzde zorunlu bir ihtiyaç olmasına rağmen özel iletişim vergilerine tabi. Sabit İnternet hizmeti ve Mobil İnternet hizmeti için Özel İletişim Vergisi (ÖİV) oranı yüzde 7,5’tir.

Türk telekom, sabit telefon hattı üzerinden limitsiz internet hizmetini öğrencilere hiçbir indirim uygulamadan 1 veya 2 yıllık taahhütlü olarak en az aylık 90 TL’den satıyor.

İlk ve orta okul, lise ve üniversite öğrencilerine hiçbir indirim uygulanmıyor. Sadece GSM hatlarına EBA’da kullanılabilecek ücretsiz internet tanımı yapılırken derslerin yapıldığı Zoom, Adobe Connect gibi canlı ders uygulamaları için ücretsiz hizmet verilmiyor. Ayrıca k12.tr ve edu.tr gibi eğitim için girilen web adreslerine de ücretsiz hizmet tanımı yok.

Veliler ve öğrenciler bu konuda acilen düzenlemeler yapılmasını ve çok yüksek tutarlardaki fiyatların en ekonomik hale getirilmesini talep ediyor. Pandemi nedeniyle öğrencilere tüm servis sağlayıcıların zorunlu olarak en düşük ücretlerde hizmet vermesi isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir