Merkez Bankası Altınları Neden İngiltere Merkez Bankasında Tutuyor Amerikan FED’i Terk Etti

12 ay önce 0
Merkez Bankası Altınları Neden İngiltere Merkez Bankasında Tutuyor Amerikan FED'i Terk Etti

Merkez Bankası altın rezervlerini artırdı. Toplam altın mevcudu 187,5 ton artmış durumda.

Merkez Bankası (TCMB) 500 ton civarındaki altın rezervinin yaklaşık onda birini Merkez Bankası kasalarında kalan kısmını İngiltere Merkez Bankası ve Amerika Merkez Bankası’nda (Fed) saklıyordu.

Merkez Bankası’nın Fed’de bulundurduğu 28,7 ton altını 2017 yılı sonu itibariyle tamamen çekerek bir bölümünü BIS’e kalanını da kendi kasalarına ve İngiltere Merkez Bankası’na aktarmış.

TCMB, yabancı bankalarda tutulan altın rezervleriyle swap işlemleri yapabiliyor. Swap yoluyla altınlar verilip belirli vadeyle döviz alınıyor, vade dolduğunda tersi yapılarak dövizler iade edilip altınlar geri alınıyor. TCMB bu yolla bütün diğer merkez bankalarının yaptığı benzer işlemleri yaparak ihtiyacı olan dövizi, ihtiyaç duyduğu süreyle elde etmiş oluyor. Altın swapı yapılırken altınların fiziki olarak aynı depo içinde yer değişimi yapılıyor. Altınları veren ülkenin deposundan alınıp altınları kabul eden ülkenin deposuna taşınıyor. Bu taşıma bilgisi İngiltere Merkez Bankası tarafından ilgili ülkelere bildirildikten sonra swap işlemi gerçekleşiyor. İngiltere Merkez Bankası burada iki tarafın da güvendiği bir yeddiemin (trustee) görevi görmüş oluyor. TCMB, altınları Türkiye’de tutsa bu altınlar yastık altında tutulan altından farklı bir konumda olmuyor. Oysa bunları İngiltere’de tuttuğunda bu değindiğimiz swap işlemini yaparak ihtiyacı olduğunda dövizle değiştirebiliyor zamanı gelince de dövizi iade edip altınları geri alabiliyor. Geri alındığında aynı taşıma işlemi bu kez ters yönde tekrarlanıyor.

Kaynak: Mahfi Eğilmez
www.mahfiegilmez.com

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi