Kurban Kesecek Kişilerin Hijyen Kurallarına Uyması Gerekiyor

3 sene önce 0
Kurban Kesecek Kişilerin Hijyen Kurallarına Uyması Gerekiyor

Vatandaşların kurban kesimi için mezbahalar ya da belediyelerce gösterilen sağlıklı kurban kesim yerleri ile etin tüketilmesi ve saklanması konusunda dikkatli olmaları, çevreye karşı aşırı tepkili ve agresif olmamaları öneriliyor. Yetkililer ilkel görüntülerin yaşanmaması için gerekli önlemleri alarak denetimleri yapıyor. Umuma açık yerlerde parklar, yol kenarları, açık arsa ve araziler, cadde ve sokak kenarlarında veya çocuk oyun alanlarında kurban kesilmesi yasaktır.

Kurban edilecek hayvanın Veteriner Sağlık Raporu ile Kulak Küpesi ve Hayvan Kimlik Kartı olması gerekiyor.

Kurban kesiminden önce, hayvanlar dinlendirilmeli ve kesimden 6 saat önce yem verme işlemi bırakılmalı. Kesilen hayvanlarda bol miktarda kan akıtılmalıdır. Bu sayede etin dayanıklılık süresi ve kalitesi artacaktır. Kurban Bayramı öncesi ve sonrasında çevre temizliği ve halk sağlığı açısından, tüm hayvansal atıklar büyük kalın poşetlerde veya kapalı bidonlarda biriktirilmeli. Kurban atıkları hiçbir şekilde hayvanlara verilmemelidir.

Kurban kesiminden sonra etlerin mutlaka gıda maddesi taşımaya uygun poşetler içinde ve temiz araçlarla nakledilmeli.

Kurbanda kesilen etler; sıcak ve taze olduğu için 14-20 derecede 5-6 saat dinlendirilmelidir. Etler (buzdolabında) 4 derecede 24 saat olgunlaştırıldıktan sonra tüketime başlanmalıdır. Aksi halde işlenmesi zorlaşır, iyi pişmez ve lezzeti az olur.

Kısa sürede tüketilecek olan etler buzdolabının +4 derecelik bölümünde 3-4 gün bekletilebilir. Uzun süreli muhafaza edilmek istenen etler ise; kullanım ihtiyacına göre ambalajlanıp buzdolabının -18 derecelik derin dondurucu kısmında 6 ay saklanabilir. 24 saat sonra tüketilmeyen etler derin dondurucuda veya kavurma yapılarak saklanmalıdır. Etler sakatatla beraber aynı ortamda bulundurulmamalıdır. Etler çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemelidir. Ette koku, renk ve görünüm açısından şüpheye düşüldüğünde mutlaka Veteriner Hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Kontrolsüz çöp alanları aşırı karasinek üreterek insan sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğinden; lütfen çöplerimizi sağlam poşetlerde muhafaza edelim.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü ekipleri, kent merkezinin yanı sıra 17 ilçede kurulan kurban satış alanlarında ve adaklık kurban satım yerlerinde dezenfeksiyon çalışmalarını aralıksız sürdürecek.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi