Kurban Eti Bilinçsizce Tüketildiğinde Çok Sayıda Hastalığa Davetiye Çıkarıyor

3 sene önce 0
Kurban Eti Bilinçsizce Tüketildiğinde Çok Sayıda Hastalığa Davetiye Çıkarıyor

Kesilen kurban etinin hemen tüketilmesi yanlış bir gelenek olmuş durumda. Et kesildikten sonra hemen tüketilmemesi gerekiyor. Eti bilinçsiz tüketenler sindirim sorunları yaşamaktadır. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp ve damar hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olanlar, yağsız ya da az yağlı etleri tercih etmeli ve az tüketmeli.

Ayrıca et tüketilirken yanında içecek olarak ayran ya da şekerli içecek tüketilmemelidir. Bir yanlış alışkanlıkta budur.

Kurban eti kesildikten sonra ilk 24 saat katılık ortaya çıkar. Bu nedenle etin dinlendirilerek bir gün bekletildikten sonra tüketilmesi gerekiyor. Bu şekilde yapılmadığında sindirim sorunları ve pişirme zorlukları ortaya çıkar.

Et sindirimi zor olan bir besindir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide ve bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir.

Büyük baş hayvan eti 0 derecede bir hafta-10 gün bekletildikten sonra tam yumuşayarak lezzetli kıvama gelir.

Kırmızı et buzolabı poşetinde en fazla 3 gün saklanabilir. Buzlukta -4 derecede bir hafta, Derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklanabilir.

Et küçük parçalar halinde saklanırsa, çözülürken bakteri oluşumunu engeller.

Et pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabilir. Et tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi sağlıklı bir yöntemdir.

Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ayrıca yağ eklenmemeli. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Et ızgarada pişirilirken, et ile ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalı.

Hayvanlarda görülen ve zoonoz olarak adlandırılan bazı hastalıklar insanlara bulaşabilmektedir.

Özellikle Kurban Bayramlarında çok sayıda hayvanın kesilmesi, kesim öncesi ve kesim sonrası gereken kontrol ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, kesilen hayvanlara ait etlerin tüketiminde, saklama, hazırlama, pişirme vb. gerekli hassasiyetin gösterilmemesi birçok zoonoz hastalığın yayılmasına zemin hazırladığı gibi çok sayıda insanıın bu hastalıklara yakalanmasında neden olmakta.

Et kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı akıldan çıkarılmamalıdır. Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kuralları ihmal edilmemelidir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi