İçeriğe geç

Kenan Evren Hayatını Kaybetti

Kenan Evren Hayatını Kaybetti

9 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da tedavi gördüğü GATA’da durumu ağırlaşan Kenan Evren’in yakınları hastaneye çağrılmıştı ve Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren 98 yaşında hayatını kaybetti.

TSK’nın 17. Genelkurmay Başkanı ve 12 Eylül Darbesi’nin başrolündeki isim olan Kenan Evren, 1918 yılında Manisa’nın Alaşehir ilçesinde doğdu. Kenan Evren eğitim döneminde askeri okulun ardından Topçu Subayı ve Kurmay Subay olarak Silahlı Kuvvetler’de görev yaptı. 7 Mart 1978 tarihinde de Genelkurmay Başkanı oldu. 1979 yılında ekonomik şartların iyi olmadığı ve çatışmaların yaşandığı Türkiye’de 12 Eylül günü Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya ve Jandarma Genel Komutanı Sedat Celasun’dan oluşan Milli Güvenlik Konseyi, yönetime el koydu.

Yönetime el koyulduktan sonra Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan Hamzakoy’a sürgün edildi. Sonrasında ise Zincirbozan’a sürgün edildi. Siyasetçilere yasak getirildi ve siyasi partiler kapatıldı. Kenan Evren, 2 yıl boyunca hem Genelkurmay Başkanı hem de Devlet Başkanlığı görevi yaptı. Bu süreçte 650 bin kişi gözaltına alındı. 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. 14 kişi cezaevlerindeki açlık grevlerinden dolayı öldü. 171 kişi sorgularda ve cezaevi işkencelerinde hayatını kaybetti ve 49 kişi de idam edildi.

7 Kasım 1982 tarihinde Kenan Evren referandum ile kabul edilen anayasa ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 7. Cumhurbaşkanı oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası yasak getirilen ve sürgün edilen siyasetçiler, 1987 yılında halk oylaması ile geri döndü. Kenan Evren’in görev süresi ise 9 Kasım 1989 tarihinde sona erdi.

Evren, mimarı olduğu 12 Eylül Darbesi’yle 2012 yılında açılan dava ile yüzleşti.

12 Eylül darbesinin üzerinden 32 yıl sonra Kenan Evren ile birlikte aynı dönemin kuvvet kademesinden olan Tahsin Şahinkaya’ya dava açıldı. Ankara’da tedavi gördüğü GATA’dan görüntülü konferansla savunmasını yapan Kenan Evren, “Biz o gün doğru olanı yaptık. Bugün de olsa aynı şekilde ihtilal yapardık” dedi.

18 Haziran 2014 tarihinde çıkan karar neticesinde Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya müebbet hapis cezasına çarptırılmış ve rütbelerinin sökülmesine karar verilmişti.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Arşiv

Kenan Evren Hayatını Kaybetti Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir