Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü İlgili Haberler

6 ay önce 0
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü İlgili Haberler
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü İlgili Haberler

BM Genel Kurulu kararı ile 1999 yılında 25 Kasım, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edildi.

Bu günün ortaya çıkma nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’ni diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’nun hedef gösterdiği 3 kızın (Mirabal Kardeşler) hazin hikayesidir.

Bu farkındalık gününde kadınların her alanda toplumsal yaşama katılımına ve statüsünü yükseltmesine destek vermek, kadınların yaşadıkları sorunları araştırmak, çözüm önerileri sunmak ve bu konu ile ilgili çalışmaları özendirmek, kadın çalışmalarına karşı kamuoyunda ve üniversitelerde bir duyarlılık geliştirmek için çalışmalar yürütülür.

Kadına bakış açısını değiştirecek, toplumun bilinç ve farkındalığını artıracak, toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alacak politikalar ve eğitim programları kadının insanca yaşamasını sağlamanın temel gerekleridir.

Şiddetle mücadele altında yürütülen ve kadını ötekileştiren, acizleştiren, yok sayan, mağdur gören, sıradanlaştıran ve eve hapseden bütün yaklaşımlar hakkında eleştiriler belirtilir.

Ülkemizde de bu sorunlar bir türlü çözülemeyen konuların başında gelmektedir ayrıca kadınları ve kadın hakları savunucularını şiddetle mücadele etmek zorunda bırakan bütün yaklaşımlar, kadın olmaktan kaynaklanan her türlü eşitsizlikler çözülememektedir.

TÜRKİYE’DE KADINA FİZİKSEL ŞİDDETİN YAYGINLIĞI (2008):
Eğitimsiz kadınlarda yüzde 52,5
İlköğretim mezunlarında yüzde 39,9
Orta öğretim mezunlarında yüzde 35
Lise ve üzeri eğitimlilerde ise yüzde 25 oranlarındadır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi