İçeriğe geç

Hisseli Arsa Tapularındaki Çözümsüzlük Yıllardır Sürüyor

Hisseli Arsa Tapularındaki Çözümsüzlük Yıllardır Sürüyor

Evlerde değerli bir kağıt gibi saklanan ancak hiçbir değeri ve geçerliliği olmayan Tapu Senedi’nin bir işe yaramadığı hisseli arsalarda, Türkiye’nin yıllanmış sorunu için vatandaşlar bir çözüm bulunmasını istiyor.

Arsalarda; Tarla tapusu, Arsa tapusu, Hisseli arsa tapusu, İfrazlı arsa tapusu ve İmarlı arsa tapusu olmak üzere 4 grup tapu çeşidi bulunuyor.

Hisseli arsa tapusunda ortak sayısı ve hisse oranları gösterilir. Bunun dışında kişilerin toplam arsa içindeki yerleri görünmez. Herkes arsanın her yerine hissesi oranında ortak kabul edilir.

Hisseli arsalarda en büyük sıkıntılardan biride miras yoluyla geçen arsalarda yaşanıyor.

Hisseli tapudan kaynaklanan, satış, miras paylaşımı ve doğalgaz aboneliği gibi birçok sıkıntı ortaya çıkıyor.

Bu tür arsalar yıllar geçtikçe hissedar sayısı arttıkça karma karışık bir yapıya dönüşerek içinden çıkılmaz hale geliyor ve müstaki tapu olmadığı için devlet vergi kaybına uğruyor.

Belediyelerin uygulama yaparak bu sorunları çözmeleri gerekiyor. Daha önce bir arazinin hisseli parseller halinde satışı serbestti sonra kanun bunu yasakladı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 25 Şubat 2014 tarihinde yayımlanan genelge kapsamında hisseli arsa satışlarına kısıtlama getirildi.

8 bin TL üzerindeki hisseli arsa tapu satışlarında ödemeler banka üzerinden gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde yapılan ödemeden sonra tapu satışı iptal edilirse banka evrakları kullanılır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


AjansEkonomi

Hisseli Arsa Tapularındaki Çözümsüzlük Yıllardır Sürüyor Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir