Hayırseverlik Hakkında Ücretsiz Hediye Diye Bir Şey Yok Kitabının Yazarı Sosyolog Linsey McGoey Kimdir

Hayırseverlik Hakkında Ücretsiz Hediye Diye Bir Şey Yok Kitabının Yazarı Sosyolog Linsey McGoey Kimdir

Linsey McGoey, 17 Nisan 1978 yılında İngiltere’de doğan Sosyoloji Profesörüdür. 2007 yılında London School of Economics’ten cehaletin değeri: Antidepresan ilaçlar ve tıpta nesnellik politikaları konulu bir tezle doktora yaptı. Sosyal teori ve ekonomi sosyolojisi konusunda uzmanlığa sahiptir.

Linsey, hayırsever vakıflar ve bunların küresel ekonomi üzerindeki etkileri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır. Ücretsiz Hediye diye bir Şey Yok: Gates Vakfı ve Hayırseverliğin Bedeli adlı kitabı, Gates Vakfı’nın küresel sağlık ve kalkınma üzerindeki hem olumsuz hem de olumlu etkisinin ilk kitap boyu analizidir. Yeni hayırseverlik üzerine yaptığı araştırmalar, kurumsal gücün ve kurumsal egemenliğin dünyadaki refahı ve eşitsizliği nasıl etkilediğine vurgu yaparak, çağdaş toplumdaki güç, cehalet ve bilginin rolüne genel odaklanmasıyla bağlantılıdır.

Bir sonraki son kitabı Bilinmeyenler: Stratejik Cehalet Dünyayı Nasıl Yönetiyor? 2019’da yayınlandı. Stratejik cehaletin ve görmezden gelme iradesinin tarih boyunca ekonomik değişimi ve siyasi egemenliği nasıl desteklediğini araştırmaya odaklanan disiplinler arası bir alan olan cehalet çalışmalarının kurulmasında öncü bir rol oynadığı için uluslararası alanda tanınmaktadır. Cehalet üzerine yaptığı araştırmalar, cehaletin ve bilinmeyenin politik değerini anlamak için yeni kavramsal çerçevelere yol açmıştır.

Linsey McGoey; The New York Times, Guardian, Jacobin, Fortune, the Spectator ve Open Democracy dergilerinde makaleleri bulunan genel bir izleyici kitlesi için yoğun bir şekilde yazıyor. Çalışmalarının medya kapsamı arasında Fransa Radyosu, Hindu, BBC Radyosu 4, BBC Dünya Haberleri, Yeni Hümanist, Washington Post, New York Times, Guardian, Dünya ve Posta ve Kanada’nın CBC haberleri yer alıyor.

Kitapları:
2019 The Unknowers: How Strategic Ignorance Rules the World
2015 No Such Thing as a Free Gift: The Gates Foundation and the Price of Philanthropy
2015 Routledge International Handbook of Ignorance Studies
2014 An introduction to the sociology of ignorance: essays on the limits of knowing
2013 Women’s and Children’s Health: Evidence of Impact of Human Rights

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir