Hayatını Kaybeden Beşiktaş’ın Eski Futbolcusu Recep Adanır’ın Şampiyonluğunu TFF Saymıyor

2 sene önce 0
Hayatını Kaybeden Beşiktaş'ın Eski Futbolcusu Recep Adanır'ın Şampiyonluğunu TFF Saymıyor

20 Mayıs 2017’de hayatını kaybeden A Milli Takım, Beşiktaş ve Galatasaray’ın eski futbolcusu, eski teknik direktör Recep Adanır için TFF üç gün boyunca oynanacak tüm maçlarda saygı duruşu yapılacağını açıklarken Ankaragücü ve Beşiktaş’ta kazandığı şampiyonlukları saymıyor.

Recep Adanır Ankaragücü formasıyla 1949 yılında ve 1951 yılında Beşiktaş formasıyla Türkiye Futbol Şampiyonasında şampiyonluk kazandı. TFF tarafından sayılmayan bu şampiyonluklar bu futbolculara yapılan en büyük saygısızlık olarak belirtiliyor.

Recep Adanır kimdir?

Recep Adanır, 1929 yılında Ankara’da doğdu. Çok küçük yaşta Başkent arsalarında bez top arkasından koşarken büyük kabiliyeti sayesinde Ankaragücü Takımı’na transfer olmakta gecikmedi. Kısa zamanda (A) kadroya yerleşerek yeteneklerini ortaya koydu ve attığı birbirinden güzel gollerle Ankaragücü’nü Türkiye Şampiyonluğu’na kadar yükseltti. Bir yıl içinde şöhreti Ankara sahalarını aşmış ve yurdun futbol merkezlerine kadar yayılıvermişti. Nihayet 1950 yılı transfer ayında, çocukluğundan beri düşlerinde yer alan Siyah-Beyaz renklere intisap etti ve böylece Türk futbolunda bir “Baba Recep” devri başlamış oldu.

En büyük futbol teknisyeni 17 Haziran 1951 günü, Berlin Olimpiyat Stadı’nı tıklım tıklım doldurmuş yüz bin kişinin korkunç tezahüratla desteklediği geleceğin “Dünya Kupası Şampiyonu” Batı Almanya takımı, Fritz Walter, Rahn gibi aslarına rağmen Türkiye Milli Takımı’na 2-1 yenilmekten kurtulamamıştı. Ertesi günün Almanya’daki gazeteler galibiyet golünü atan Beşiktaşlı Recep için; “Tabanca mermisi gibi şut atan oyuncu!” tabirini kullanmışlardı manşetlerinde. Her iki ayağından füze çabukluğu ile çıkan çok sert şutları, top hakimiyetini süsleyen driplingleri ve meşin topu ayakları arasında saklayarak rakip sahada yaptığı kısa deparlarla Recep Adanır, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük futbol teknisyenlerinden biridir. Bir zamanlar taraflı-tarafsız tüm sporseverlere; “Attığı her iki frikikten biri goldür” dedirtecek kadar netice futbolcusu olmuştur o!..

Recep Adanır, futbola MKE Ankaragücü’nde başladı. 1950’de transfer olduğu Beşiktaş’ta 10 yıl önemli başarılar yaşayan Recep Adanır, daha sonra Kasımpaşa, Galatasaray ve Karagümrük’te de forma giydi.

Kariyerinde 15 kez A milli formayı giyen Adanır, Türk futbol tarihinin en önemli maçlarından biri olan ve ay-yıldızlı ekibin 1951’de Berlin’de Almanya’yı 2-0 yendiği maçta gollerden birini attı.

Futbol kariyerinin ardından çeşitli takımlarda teknik direktörlük görevinde bulunan Adanır, daha sonra bazı gazetelerde spor yazarlığı yaptı.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi