Havai Fişek Tehlikesi Artıyor Denetim Yok Yeterlilik Belgesi Yok İzin Alan Yok

Havai Fişek Tehlikesi Artıyor Denetim Yok Yeterlilik Belgesi Yok İzin Alan Yok

Havai Fişek Tehlikesi Artıyor Denetim Yok Yeterlilik Belgesi Yok İzin Alan Yok

Yeni yıl kutlamaları, düğünler, asker uğurlamaları vb. çeşitli etkinliler için gelişi güzel herkesin sıklıkla alıp kullandığı havai fişekler tehlike saçıyor. Yetkisiz kişiler tarafından kullanılan fişeklerin çevreye ve kendine zararı büyük. Örneğin havai fişek patlatan bir kişinin kulağı bile kopabilir.

Fişekler yanlış ateş alabilir, havai fişeğin fitili hatalı olabilir. Bir rüzgârla fişeğin yönü değişebilir ya da patlamayacağı düşünülen bir fişek aniden patlayabilir. Küçük çocuklar için potansiyel tehlikedir ve kıyafetleri kolaylıkla tutuşabilir.

Bu fişeklerin kullanımı için düğün yapan kişi ve işletme sahibinin kaymakamlıktan izin alması şart.

Üstelik petrol, gaz, doğalgaz, trafo dağıtım şebekesi bulunan yerler, ağaçlık alan ve çevresine yakın yerler, kamuya ait açık alanlar yol ve oturma alanlarında havai fişek kullanımı yasak.

Satışı ve kullanımı için (A) Sınıfı Ateşleyici Yeterlilik Belgesi bulunması gerekirken önüne gelen havai fişekleri alıp sokaklarda kullanıyor.

Kanunen gece 22.00’ye kadar izin alınarak atılabilen havai fişekler, saat gözetilmeksizin özellikle yılbaşı geceleri 00.00’da bilinçsizce patlatılarak insan sağlığını tehdit ediyor ve gürültü kirliliği oluşturuyor.

Türkiye’de insanlar gürültü çıkarmayı eğlence zannediyor. Hangi konuda olursa olsun bir kutlama yapılacaksa insanlar kendilerini illa ki başkalarını rahatsız edecek desibellerde gürültü çıkarmak zorunda hissediyor.

Amerika’da her yıl yaklaşık 25 bin kişi havai fişekler yüzünden yaralanıyor.

Bu videoda bilinçsiz kullanılan fişekler düğüne gelen misafirlerin üzerine geliyor:

Bu videoda ise yine bilinçsizce kullanılan fişekler bir kaç noktada yangına sebep veriyor:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir