İçeriğe geç

Gürültü denetimini kim yapar

Gürültü denetimini kim yapar

Hangi gürültü için nereye şikayet edilir?
Endüstri tesisleri gürültüsü, Eğlence yeri gürültüsü, Atölye, İmalathane ve İşyeri gürültüsü, Bina içinde yapılan tadilat dışında şantiye (inşaat) faaliyetleri gürültüsü, Karayolları, Demiryolları ve Havaalanları gürültüsü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü‘ne şikayet edilir.

Susturucu veya ses giderici diğer parçaları olmadan bir motorlu kara taşıtı kullanma, Korna veya ses çıkaran başka bir cihazın zorunlu haller dışında kullanma, Toplu taşıma araçlarında müzik sesinden kaynaklanan gürültü için Belediye sınırları içinde bulunanlar il / ilçe trafik emniyet müdürlüğü, Belediye sınırları dışında bulunanlar il / ilçe jandarma komutanlığı‘na şikayet edilir.

Dini tesislerde ses yükseltici kullanımından kaynaklanan çevreye yayılan gürültü için Diyanet İşleri Başkanlığı İl / İlçe Müftülükleri‘ne şikayet edilir.

Ev faaliyetleri ve komşuların oluşturduğu gürültü haricinde, konut ve bahçesindeki gürültü (düğün vb gibi kutlama, havai fişek atımı gürültüsü gibi) şikayetler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü‘ne şikayet edilir.

Konut ve bahçesinin dışındaki kişilerden meydana gelen gürültü (yüksek sesle konuşarak, bağırarak, anons sistemleri gibi ses yükseltici araçlar kullanılarak ve darbeli düzenli veya düzensiz sesler çıkararak propaganda, reklam, duyuru, tanıtım ve satış yapmak, sokakta yapılan eğlenceler (düğün, havai fişek atımı v.b.) ve Hayvan sesi gürültüsü gibi şikayetler için İlgili belediye zabıtası veya kolluk kuvveti (polis veya jandarma) şikayet edilir.

Deniz ve deniz araçlarından kaynaklanan gürültü için Sahil Güvenlik Komutanlığı Bağlısı Bot Komutanlıkları‘na şikayet edilir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ve yetki devri yapılan belediyelerin sorumluluğunda olan gürültü şikayetlerinizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendime, İzin ve Denetim Genel Müdürülüğü, Çevre ve Şehircilik İl müdürlükleri ve yetki devri yapıldı ise yetki devri yapılan belediye başkanlıklarına bildirebilirsiniz.

Cadde ve şehirlerde artan gürültü kirliliği nedeniyle Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ali ACAR gürültü kirliliğine karşı kuruluşlar ne zaman denetime başlayacak, dedi. Konuyla ilgili özetle şunları belirtti;

Son günlerde şehir, cadde ve sokaklarda özellikle araç egzozlarından çıkan seslerin verdiği rahatsızlıklardan ötürü şikayetler gelmektedir. Motosiklet veya egzozu bozuk sürücülerin geç saatlerde yarış yaparak insanları rahatsız ettiği için giderek artan şikayetler olmaktadır. Bu nedenle insanlarda yaşam kalitesi azalıyor.

Bu konuyla ilgili araştırma ve denetimlerin bir an önce yapılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Ayrıca çeyreyi rahatsız edecek şekilde gürültü çıkaran ve bulunduğu binada ki insanların gürültüden rahatsız olmalarına neden olan ticari iş yerlerinin de inceleme ve denetimlerinin yapılması için görevlilerin bu konuda hassasiyet göstermelerini talep ediyoruz.

Bu konuda kendilerine görev düşen, Büyükşehir Belediyesi, Trafik Şube Müdürlüğünü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü bu konuda gerekli denetimleri yaparak şehirlerimizde gürültü kirliliği yerine huzur verimliliği sağlayacak adımları atmalarını bekliyoruz.

Belediyelere yapılan gürültü şikayet dilekçesi örneği

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir