İçeriğe geç

Google’a Mahkemeden Şok

Google’a Mahkemeden Şok
ABD temyiz mahkemesi bir filmde rol alan aktristin 5 saniyelik görüntüsü yüzünden telif hakkı iddiasıyla filmin youtube üzerinden kaldırılması isteğini onaylamıştı.

Bu karar YouTube’un sonu olabilir mi?
Bu karara itiraz eden Google, bu radikal kararın, filmlerde ve videolarda rol alan figüranların, yaratıcı çalışmaların nasıl ve ne zaman ekrana getirileceğini kontrol etmelerine izin vererek eğlence sektörü, belgesel film yapımcıları, amatör içerik oluşturucular ve YouTube gibi çevrim içi hizmetler için bir belirsizlik ve kaos ortamı oluşmasına yol açacağını, bundan sonra arka plan oyuncularının yüz ifadeleri gibi tepkisel çekimler için bile telif hakkında bulunabileceklerini ya da bir şarkıdaki arka plan şarkıcısının çıkardığı basit sesler için bile telif isteyebileceğini ifade ediyor.

Ayrıca çalışmalarını YouTube’a ekleyen milyonlarca amatör film yapımcısının videolarında rol alan kişilerle bir anlaşması yoksa bu videolarda oynayan bir kişinin beş saniyeliğine bile görüntüsü görünüyorsa YouTube’dan videonun kaldırılmasını talep etme hakkına sahip olacak.

Google, konunun 9. Temyiz Mahkemesi’nin daha geniş bir jüri heyeti tarafından görülmesine kadar telif hakkı kararının uygulanmasının durdurulmasını istedi.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Arşiv

Google’a Mahkemeden Şok Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir