Fransız Sömürge İmparatorluğu Hakkında Bilgi

2 sene önce 0
Fransız Sömürge İmparatorluğu Hakkında Bilgi

Fransızlar Afrika’nın batısı ve güneyinde hakimiyet kurmuşlardır. Öncelikli amaçları bölgedeki zencileri birbirine düşürmekti. Bu yolla birçok zenci kabilesi birbiriyle konuşamayacak hale getirilmiştir. Ayrıca misyonerler aracılığıyla Hıristiyanlık kabul ettirilmeye çalışılmış ve kısmen başarılı olunmuştur. Bugün Batı Afrika’daki birçok devletin resmi dili Fransızca’dır.

İngiliz Britanya İmparatorluğundan sonra dünyanın en büyük ikinci sömürge İmparatorluğu Fransız Sömürge İmparatorluğudur. Dünya kara parçasının yüzde 8,7’sini anavatanlarıyla birlikte 1900 ile 1930 yılları arasında ele geçirmişlerdir.

Amerika kıtasındaki Fransız sömürgelerinin en önemlisi Kanada’dır. Kanada’ya Fransızlar’dan sonra İngilizler çıkmış ve işgal etmişlerdir. Kanada 1756-1763 yılları arasında cereyan eden 7 Yıl savaşları sonunda Fransa’dan İngiltere’ye geçmiştir. Ancak bölgeye getirilen Fransızların dillerini unutmamaları sonucu Kanada halkı 2 dil konuşmaktadır.

Bunun dışında Karayip Denizi kıyılarında da sömürgeler vardı. Haiti ve Fransız Guyanası da Fransız sömürgesidir.

Fransa’ya halen bağlı olan Guadeloupe ve Martinique vardır.

Doğu Afrika’daki tek sömürge ise Cibuti’dir. Bu devletin resmi dillerinden biri Fransızca diğeri Arapça’dır.

Mağrip bölgesindeki Cezayir, Fas ve Tunus’ta halen Fransızca’nın önemi devam etmektedir. Cezayir’de Fransızca gazeteler çıkmaktadır.

Hint Okyanusu’nda Madagaskar adası da sömürge olmuştur. Bunun dışında Komor Adaları denen adalar da sömürge olmuştur. Komor adası Fransa’ya aittir.

Orta Doğu’da Osmanlı İmparatorluğu’ndan koparılan Suriye ve Lübnan sömürge hâline getirilmiştir. Fransa daha sonra Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Hatay, Adana (hatta Sevr Antlaşması’yla Tokat, Malatya, Sivas) gibi Türk şehirlerine kadar geldi ise de geriye püskürtülmüşlerdir. Hatay Türkiye’ye katılarak Fransız sömürgesinden kurtuldu.

Suriye ve Lübnan ise bir süre daha sömürge oldu ama daha sonra bağımsız oldular.

Uzak Doğu Fransız sömürgeleri içinde Vietnam vardır.

Fransa eski sömürgesi olan 14 Afrika ülkesinden 60 yılı aşkın süredir ‘koloni vergisi’ adı altından her yıl vergi aldığı belirtiliyor

Fransa’nın 14 eski sömürgesinden her yıl yaklaşık 500 milyar dolar para aldığı kaydediliyor.

Fransa, eski sömürgelerinin yıllık gelirlerinin yüzde 85’ini her yıl Fransa merkez bankasında topluyor. Mali sıkıntı yaşayan Afrika ülkeleri ise Fransa merkez bankasına yatırdıkları kendi paralarının yüzde 20’si oranında borç alabiliyor.

Fransa aldığı bu parayı ise, sömürge döneminde işgal altına tuttuğu ülkelere inşa ettiği binalar ve altyapılar karşılığında olduğunu savunuyor.

Fransa’nın önceden sömürgesi olan Benin, Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi ve Gabon, Fransa’ya sömürge vergisi ödeyen ülkeler.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi