İçeriğe geç
Arama Yapıldıkça Ağaç Dikilmesini Sağlayan Ecosia Arama Motoru

Fransa Cezayir’de 8 Mayıs’ta Soykırım Yapan ve Kabul Etmeyen Bir Ülkedir

Fransa Cezayir'de 8 Mayıs'ta Soykırım Yapan ve Kabul Etmeyen Bir Ülkedir

Bilgi, belge, görüntü ve çok sayıda delil ve tanığa rağmen dünyadaki ülkelerde Fransa’nın Cezayir’e yaptığı soykırım yasal olarak kabul edilmekmekte ancak bazı ülkeler siyasi tarih uydurduğu için Ermeni iftirasını yani sözde soykırımı yasal olarak kabul etmektedir.

1514 yılında Osmanlı hâkimiyetine giren Cezayir, 300 yıl barış ve huzur içinde yaşadıktan sonra, sömürgeci güçlerin dünyanın dört bir yanında sürdürdükleri işgal hareketinde Fransa tarafından 1830 yılında işgal edildi.

Fransa’nın Cezayir’i 132 yıl süren işgali boyunca 1 milyondan fazla Cezayirli, bağımsızlık ilan edilene kadar sistematik bir şekilde soykırıma uğratıldı. 8 Yıllık bağımsızlık savaşında 1,5 milyon, 132 yıllık işgal sürecinde 5 Milyon insan hayatını kaybetti.

8 Mayıs 1945 tarihinde Setif şehrinde ikinci dünya savaşının bitişini, Cezayir bayraklarıyla kutlayan 45 bin genç, yaşlı, çocuk gibi savunmasız kişileri Fransız ordusu makinalı tüfeklerle bir günde katletti. Çok sayıda Cezayirli işkence ve kötü muamelere maruz kaldı.

Fransa’nın Cezayir’de sürdürdüğü soykırım sürecinde, en büyük destekçisi İsrail oldu. İsrail, Cezayir halkının bağımsızlık savaşını başlattığı 1954 yılına kadar bölgeyi yakından izliyor ve Fransa’ya destek veriyordu.

5 Temmuz 1962 yılında yapılan referandumda 6 milyon kişi bağımsızlıktan yana oy kullanırken, 16 bin kişi Fransa’nın sömürüye devam etmesini istedi ancak Cezayir ezici bir çoğunlukla bağımsızlığını ilan etti.

Bağımsızlığını ilan eden Cezayir günümüzde önemli bir yergazı üreticisi ve ihracatçısıdır. Ülkenin güney batısında demir, güney ucunda ise uranyum ve çinko yatakları bulunur.

Fransa, Cezayir’de soykırım yapan ve bunu kabul etmeyen bir ülkedir.

1945 yılında meydana gelen ve 1968 yılına kadar süren Soykırım için, Cezayir devlet başkanı Abdülaziz Bouteflika; Fransa Cezayir’de sadece insanlara karşı değil, insanların kimlikleri ve kültürlerine karşı da soykırım uygulamıştır. Cezayir sömürgecilik ve bağımsızlık savaşı dönemlerinde işlenen tüm bu suçların Fransa tarafından kabul edilmesini hep bekleyecektir, demiştir.

Fransa'nın Cezayir Soykırımı Belgeseli
  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Dünya

Fransa Cezayir’de 8 Mayıs’ta Soykırım Yapan ve Kabul Etmeyen Bir Ülkedir Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir