Filistin 2017 Yılı İkinci Çeyrek Cari Açığı 467 Milyon Dolar Oldu

2 sene önce 0

2017 yılının ikinci çeyreğinde Filistin Ödemeler Dengesi’nin ön sonuçları açıklandı.

Veriler, 1967 yılında İsrail’in Batı Şeria’daki işgalini takiben ilhak ettiği Kudüs’ün bir bölümünü hariç tutuyor.

Sonuçlar şöyle:
Cari işlemler hesabındaki açık (Mal, Hizmet, Gelir, Cari Transferler) bir önceki çeyreğe gore yüzde 54,4 oranda artarak 467,4 milyon dolar oldu.

Burada, Ticaret Malları açığının 1.056 milyon dolar ve Hizmetler Açığının 213 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiği görülmektedir.

Cari İşlemler Açığındaki belirgin artış, ağırlıklı olarak İsrail’de çalışan Filistinlilerin tazminatlarının yüzde 16,2 oranında azalmasıyla tetiklendi.

Ayrıca, kamu kesimine yapılan bağışların bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 53,5 oranında azalmasıda cari açığın artmasına yol açtı.

Gelir hesabındaki fazlalık (çalışanların tazminatları ve yatırım gelirleri) bir önceki çeyreğe göre yüzde 11 oranında azalarak 418.7 milyon dolar olmuştur. Bu fazlalık, 404.1 milyon dolara ulaşan İsrail’de çalışanların tazminatlarından kaynaklanıyordu. Alınan yatırım gelirleri ise 39,4 milyon dolar; Bunun nedeni, yurtdışındaki bankalarda Filistinli mevduatlara yapılan faizlerin yanı sıra yurtdışındaki portföy yatırımlarında elde edilen gelirden kaynaklanmaktadır.

Cari Transferler, bir önceki çeyreğe gore yüzde 19 azalışla 382.8 milyon dolar oldu. Devlet sektörüne yapılan transferler, yurtdışından yapılan toplam transferlerin yüzde 19,6’sına katkıda bulunurken, diğer sektörlere yapılan transferler (özellikle özel sektör) yüzde 80,4’tür. Bağış yapanların transferleri, yurtdışından yapılan toplam transferlerin yüzde 33.7’sini oluşturuyordu.

Sermaye ve Finans Hesabı 564,1 milyon dolar tutarında fazla bir değer verdi. Filistin Parasal Otorites rezerv varlıkları, bir önceki çeyreğe gore, 38 milyon dolar artış ile 108.6 milyon dolara ulaştı.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi