Fenerbahçe Üniversitesi Ne Zaman Açılıyor

3 sene önce 0
Fenerbahçe Üniversitesi Ne Zaman Açılıyor

Fenerbahçe Üniversitesinin 2018 eğitim öğretim yılında açılacak.

Dünyada bir spor kulübünün sahip olduğu ilk ve tek üniversite olacak. (Galatasaray Üniversitesi kulübe ait değil, Fransa ortaklığında devlete ait). Fenerbahçe Üniversitesi ise tamamen kulübün desteğiyle kurulmuş bir özel bir üniversite. Fenerbahçe Üniversitesi kurulduğunda Vakıf Üniversitesi olarak hizmet verecek.

Galatasaray Üniversitesi ile yeni açılacak olan Fenerbahçe Üniversitesi kıyaslandığında aralarında çok ciddi farklılıklar görülüyor.

Fransa ortaklığında kurulan Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi, Devlet Okulu statüsünde hizmet vermekte. (Devlet okulu statüsünde bulunan Üniversitelerin tüm giderleri Devlet tarafından karşılanırken Vakıf üniversitelerinde giderler Vakıftan ve öğrencilerden gelen ücretlerle karşılanır.)

Dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand 14 Nisan 1992 yılında Beyoğlu’da bulunan Galatasaray Lisesi binasına gelerek, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile birlikte, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas tarafından Galatasaray Üniversitesi Kuruluş Belgesi imzalandı. Galatasaray Üniversitesi, Türkiye’de eğitim dili Fransızca olan tek üniversite olmasının yanında, uluslararası bir antlaşmayla kurulan ilk yükseköğretim kurumudur.

Kurum üniversite statüsünü almasına rağmen, entegre eğitim-öğretim kurumu olma özelliğini korumuş ve Galatasaray Lisesi ile Galatasaray İlköğretim Okulu, Galatasaray Üniversitesi rektörlüğüne bağlı öğretim birimleri olarak tanımlanmıştır.

Galatasaray Üniversitesi’nin Türkiye’deki diğer tüm üniversitelerden farkı, kendine özgü bir öğrenci kabul sistemi olmasıdır. Türkiye’de Fransızca eğitim yapan liselere önemli bir ayrıcalık tanıyan bu sistemin hukuki dayanağı Galatasaray Üniversitesi’nin kurulmasını sağlayan Türkiye ile Fransa arasındaki uluslararası antlaşmadır.

İç sınavla Galatasaray Üniversitesi’ne girmeye hak kazanan öğrenciler, bir yıllık Fransızca hazırlık sınıfından da muaf tutulurlar. Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinin diğer yüzde 50’si ise, diğer tüm üniversiteler için geçerli olan ÖSYS sistemiyle okula kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi