Evsiz İnsanların Yaşadığı Sorunlar Evsiz İnsanlara Nasıl Yardım Edebiliriz

Evsiz İnsanların Yaşadığı Sorunlar, Evsiz İnsanlara Nasıl Yardım Edebiliriz?
Birçok kişinin evsizlik sorununun nedeni aşırı yoksulluktur. Malesef 10 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki yaşlı insanlara kadar her yaştan evsiz bulunuyor. Evsizlikle ilgili asıl sorun, hükümetlerin, önemli kaynaklarını, insanların hakkı olan oturulabilir konutlar için kullanmayı halen daha başaramamasıdır. İnsanların evsiz, sokakta yaşamak zorunda kalması, hükümetlerin konut yardımına ayırdığı paranın haksız şekilde dağıtıldığının bir göstergesidir.

Evsizlik krizi, ekonomideki değişiklikler, ucuz konutların azlığı, artan madde bağımlılığı ve savunmasız kişilerin fiziksel ve ruhsal yönden yaşadığı diğer sağlık sorunlarının olumsuz etkilerinin gözardı edildiği ya da hafife alındığı politikaların sonucunda ortaya çıkıyor.

İstanbul’da 10 binden fazla, Türkiye genelinde 100 binden fazla Türk vatandaşı evsizken, bu sayılara Suriye’den gelen mültecilerde eklendi ve Türkiye’de çok sayıda insan sokaklarda yaşamaya başladı. Türkiye’de ayrıca evsiz Afrika kökenli mültecilerde bulunuyor.

Sokakta yaşayan insanlar genelde duyarlı vatandaşların verdiği paralar veya yiyeceklerle yaşamlarını sürdürüyor. Pek çok esnaf bu insanlara yiyecek ve giyecek konusunda yardımcı olurken, bazı evsizler ise çöplerden topladıkları artık yiyecekleri yiyor ve buldukları eski kıyafetleri giyiyor.

Yoksul vatandaşlara en yakın noktada ve insan odaklı bir anlayışla hizmet sunabilmek için bilgi ve iletişim teknolojilerini yoğun olarak kullanan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Alo 144 Sosyal Yardım Hattını hizmete sunmuştur.

Pek çok evsiz vatandaşın ortak görüşü hırsız olmamalarına rağmen çöpten bulup yemek yemelerine rağmen herkesin onlara hırsız ve suçlu gibi bakıp davranması. Sokakta yaşayanlar genelde ekonomik yetersizlikleri yada sağlık sorunları nedeniyle aileleri tarafından dışlanmış insanlardır.

Evsizler, özellikle de sokak çocukları bir yük olarak değil, topluma yararı dokunabilecek kişiler olarak görülmelidir.

Evsizlere Şefkat Derneği yardımcı olmaya çalışıyor detaylı bilgi için sefkatder.org adresine ve www.corbadatuzunolsun.org adresine bakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir