Enerji Kaynaklarının Olumsuz Etkileri

Enerji Kaynaklarının Olumsuz Etkileri

Mineral yakıtlar yani hidrokarbon içeren kömür, petrol ve doğalgaz gibi yakıtların insan sağlığı açısından oluşturduğu olumsuzluklar doğrudan olabileceği gibi dolaylı yollardan da arttığı gözlemleniyor.

Kalp, damar ve solunum hastalıklarından kaynaklanan ölümler ve sıcak hava dalgalarının şiddet ve süresindeki artışlar nedeniyle oluşan hastalıklar, dolaylı etkilerin başında geliyor.

Taşkın ve fırtına gibi aşırı hava olaylarındaki artışlar, ölüm, yaralanma, psikolojik hastalıkların artışı ve tatlı suyun kirlenmesi durumları ortaya çıkıyor.

İklim değişikliğinin dolaylı etkileri, sıtma, bazı virüs kökenli beyin iltihapları gibi enfeksiyon salgınlarının taşınma potansiyelindeki artışları içermektedir.

Karbon içeren yakıtları kullanarak sadece hava küreye ve insan sağlığına değil ağaçlarada zarar verilir.

Kirli havakürenin diğer bir etkisi ise asit yağmurlarıdır. Asit yağmurları, bitki ve ağaç yapraklarını yakmakta, topraktaki minerallerin erimesine yol açmaktadır. Bitkiler ise eriyen bu minerallerden kendilerine zararlı olanlarını süzüp eleme yapamazlar ve toprak elverişsiz hale gelir.

Taşıtlar ve fabrikalardan çıkan kirli gazlar dünyaya zarar verir ve bu dünyanın dengesini bozarak mevsimleri bozar bu da küresel ısınmaya yol açar. Karbon içeren yakıtlar yerine son yıllarda yenilenen enerji kaynakları üretilmeye başlandı.

Yenilenen enerji, doğada olan ve sürekli kendini yenileyen, Güneş, Rüzgar, Biyokütle, Hidroelektrik, Jeotermal, Hidrojen, Dalga, akıntı ve gelgit gibi enerji kaynaklarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir