İçeriğe geç

Ekonomik Krizin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Ekonomik Krizin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

12. Innocenti Raporu, Yaklaşık 6 yıldır süren Büyük Durgunluk döneminin milli ekonomilerdeki etkisiyle, çocukların iyi olma halinde gözlenen düşüş arasında güçlü ve çok yönlü bir ilişki olduğunu gösteriyor.

Çocuklar bu durgunluğun en fazla olduğu ülkelerde hem en çok zarar gören hemde bu yükü omuzlarında uzun süre taşıyacak olan varlıklardır.

2008 yılında yaşanan ekonomik krizden bugüne çocukların gelir yoksulluğu artmaya devam ediyor. Bu yoksulluk her ülkede farklı etkiler gösteriyor ancak en gelişmiş kırkbir ülkede yaşayan yaklaşık 76,5 milyon çocuk yoksulluk içinde yaşamak zorunda kaldı.

Türkiye’de uygulanan kriz dönemindeki politikalar yoksul çocuk sayısının artışını önledi ancak 2012 rakamlarına göre Türkiye’de yaşayan çocukların yüzde 30,2’si yoksulluk sınırı içinde yani her 3 çocuktan birinin yoksulluk çektiğini ve her 4 gençten birinin örgün öğretimini bırakmak zorunda kaldığını kayıtlarda çalışmadığı ya da bir mesleki eğitime kayıtlı olmadığını gösteriyor. Türkiye’de örgün eğitimine devam etmeyen, çalışmayan veya herhangi bir mesleki eğitim almayan gençlerin oranı 25,5 ve Türkiye bu oranla 41 AB ve OECD ülkesi arasında yüzde 30,7’lik orana sahip İsrail’in ardından en yüksek ikinci orana sahip ülke.

UNICEF’e göre; bu karşılaştırmalı veriler, bu sorunların kaçınılmaz olmadığını ama politikalardan kolaylıkla etkilenebildiğini de sağlamıştır. Türkiye, çocukları ve gençleri krizin olumsuz etkilerinden korumak amacıyla politika geliştirme konusunda edindiği deneyimleri diğer ülkelerle paylaşabilir. Bununla birlikte, Türkiye’nin de yoksulluk içinde yaşayan çocuklara ve gençlere yalnızca kriz zamanlarında değil, sürdürülebilir ve sürekli bir devlet politikası kapsamında her zaman daha iyi yaşam koşulları sunacak yeni politikalar üretebilmesi için diğer ülkelerden öğreneceği ve uyarlayacağı çok şey var.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


AjansEkonomi

Ekonomik Krizin Çocuklar Üzerindeki Etkisi Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir