Eğitim Kurumlarında Tablet Bilgisayarlı Sınavlara Geçiliyor

4 sene önce 0
Eğitim Kurumlarında Tablet Bilgisayarlı Sınavlara Geçiliyor

MEB 2011 yılından beri Ankara’da tek merkezde Motorlu taşıtlar sınavını elektronik sınav olarak yapıyor yakında tüm eğitim kurumlarında bu şekilde sınavlar olacak.

Öğrenciler tablet bilgisayar aracılığıyla sınavlara girecek.

Sınav soru kitapçık ve kağıdı basımını ortadan kaldıran ve sonuçların açıklanmasını hızlandıran bu uygulama herşeyi pratikleştirerek maliyetleride azaltıyor.

Sınava belirlenen sürelerde giriliyor. Sınav salonlarında sınava girenlerin kimlik bilgileri tablet ekranlarında gösteriliyor. Sınavda kağıt soru kitapçığı ve cevap anahtarı yerine tablet bilgisayarlar kullanılıyor. Tablet bilgisayarlarla sınava girildikten sonra öğrenciler sonucu anında ekrandan öğrenebiliyor.

Öğrenci sınava başladığı anda, şifre ile soru bankasından rastgele seçilen 50 soru öğrencinin yanıtlaması için ekrana geliyor. Her öğrenci için ayrı sınav sorusu ekrana yansıtılıyor. Sınav salonlarında iki ayrı kamerayla kayıt yapılıyor. Öğrenci sınavını bitirdikten sonra sınav salonunun dışında yer alan, KİOSK sonuç alma ekranından, T.C. kimlik numarasını girerek, sınav sonucunu öğrenebiliyor ve çıktısını alabiliyor.

Şimdilik bu uygulama sadece sürücü belgesi sınavları için uygulanıyor ilerleyen günlerde elektronik ortamda sınav merkezleri daha da yaygınlaştırılacak.

Her ilde elektronik altyapısı tamamlanmış uzaktan eğitim merkezleri bulunuyor ilerleyen dönemde, açık lise sınavları buralarda gerçekleştirilecek.

Ayrıca kopya skandalları ve soru kitapçığı hırsızlıklarına karşı ÖSYM’de yakın zamanda Tabletlerle bu sınav sistemine geçebilir. 1 milyondan fazla ÖSYM’ye ait tablet bilgisayarlar yoluyla sınavlar yapılarak sonuçlarda kısa zamanda öğrenilebilir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi