Eğitim Konusunda Yök’ten Fransa’ya Çok Doğru Bir Misilleme

Eğitim Konusunda Yök'ten Fransa'ya Çok Doğru Bir Misilleme

Eğitim Konusunda Yök’ten Fransa’ya Çok Doğru Bir Misilleme

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), çok doğru bir karara geç imza atarak Türkiye’de eğitim veren yabancı uyruklu öğretim görevlilerinin çalışmaya devam edebilmesi için B2 (Avrupa dilleri ortak çerçeve programına göre) seviyesinde Türkçe bilme zorunluluğunu getirdi.

Fransa’daki öğretim kurumlarında Türkçe okutmanlara B2 düzeyinde Fransızca yetkinlik istenmesi sonrası YÖK, Galatasaray Üniversitesi’nde çalışan Fransız akademisyenlere B2 düzeyinde Türkçe yeterlilik şartı getirdi. Türkçe yeterliliği olmayan Fransız öğretim görevlilerinin çalışma izniyle birlikte oturma izni de iptal edilecek.

YÖK bu doğru kararı misilleme olarak değil çok daha önceden tüm yabancı eğitmenler için alması gerekirdi. Yabancı bir ülkede öğretim görevlisi olabilmek için o ülkenin diline hakim olma şartı vardır. Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde bu böyledir.

Ülkesinde büyük bir kesim tarafından istenmeyen, hezeyanlar içersindeki Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yapılan düzenlemenin “İslamcı ayrıcalıkla mücadelede” önem taşıdığı, bazı öğretmenlerin öğrencileri Cumhuriyetçi fikirlerden uzaklaştırdığı iddiasıyla yapıldığını açıklamıştı.

Dünyada ilk 100 içerisinde bile yer alamayan Türk üniversiteleri yabancı dil dışında dersleri yabancı dillerde anlatarak yıllardır bir başarı sağlayamıyordu. Bu konuda Ordinaryüs Profesör Oktay Sinanoğlu yabancı dil eğitimi dışında kalan derslerin eğitim dilinin mutlaka Türkçe olması gerektiğini aksi takdirde öğrencilerin hiçbirşey öğrenemeyeceğini belirtiyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir