İçeriğe geç

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola Virüsü Hastalığı, insanlara vahşi hayvanlardan geçer ve insandan insana temas yoluyla bulaşır. Afrika kökenli olan, Ebola Virüsü Hastalığı salgınları öncelikle tropikal ormanların yakınında bulunan Orta ve Batı Afrika’nın ücra köylerinde meydana gelmektedir. Hastalığın insan ve hayvanlar için özel bir tedavisi ya da aşısı bulunmamaktadır. Ebola Virüsü 5 ayrı türe sahiptir:

Bundibugyo Ebola Virüsü (BDBV)
Zaire Ebola Virüsü (EBOV)
Reston Ebola Virüsü (RESTV)
Sudan Ebola Virüsü (SUDV)
Taï Forest Ebola Virüsü (TAFV)

Afrika’da Liberya, Sierra Leone, Gine, Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Güney Sudan, Fildişi Sahilleri, Uganda, Kongo Cumhuriyeti ve Güney Afrika’da vakalar görülmüştür.

Çok tehlikeli bir virüstür yüzde 90 ölümle sonuçlanır.

Hastalık Belirti ve Bulguları; İshal, kusma, iştahsızlık, mide ağrısı, halsizlik, baş, eklem ve kas ağrısı, titreme, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olur. Bazı hastalarda da şu belirti ve bulgular görülebilir: Kaşıntı, gözlerde kızarıklık, hıçkırık, öksürük, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, nefes almakta güçlük, yutkunma zorluğu, vücut içinde ve dışında kanamalar. Laboratuvar bulgularında düşük beyaz kan hücreleri ve trombosit sayısı ile yüksek karaciğer enzimleri görülmektedir. Son dönemde böbrek ve karaciğer yetmezliği görülmekte. Belirtiler Ebola virüsüne maruz kalındıktan 2 – 21 gün (genellikle 8-10 gün) sonra görülür.

Hastaların (enfekte maymun, goril, şempanze, meyve yarasası, orman antilobu ve kirpi) kan ve vücut sıvıları ile bulaşan sıklıkla ölüme yol açan ciddi bir hastalıktır. Hava yoluyla bulaşma tespit edilmemiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmektedir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Arşiv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir