Dünyada Eğlenmek İçin Tercih Edilen Şehirler Sıralamasında İstanbul ve Antalya Üstlerde

9 ay önce 0
Dünyada Eğlenmek İçin Tercih Edilen Şehirler Sıralamasında İstanbul ve Antalya Üstlerde

Mastercard, eğlence tutkunlarının seyahat için dünya genelinde hangi şehirleri tercih ettiğini açıkladı.

Dünya çapında yapılan değerlendirmede turistlerin eğlence amaçlı seyahat ettiği şehirler arasında İstanbul 9. sırada yer alırken Antalya 11. sırada yer aldı.

Avrupa sıralamasında 3. sırada olan İstanbul’u ziyaret eden her 10 turistten 9’u eğlence amaçlı geliyor. İstanbul’a en çok Rus turistler gelirken, onları İran, Almanya, Irak ve Suudi Arabistan’dan turistler takip ediyor. Alman turist sayısında son yıllarda hızlı bir düşüş olduğu da göze çarpıyor. Ortalama 6 gün kalan ve günde ortalama 108 dolarlık harcama yapan turistler en çok yeme içme ve alışverişe para harcıyorlar.

Avrupa sıralamasında 4. olan Antalya’yı ziyaret eden turistlerin sadece yüzde 8’i iş amaçlı geliyor. Antalya’yı da yine en çok Rus turistler tercih ediyor, sonra sırasıyla Almanlar, Ukraynalılar, İngilizler ve Hollandalılar geliyor. Gelen turist ortalama 14 gün kalarak Antalya’nın keyfini sürüyor ve en çok yeme içmeye ve alışverişe bütçe ayırıyor. Antalya’ya gelen turistler günde ortalama 45 dolar harcıyorlar.

2017 verilerine göre hazırlanan listenin ilk 10 sırasında adı pek duyulmamış ancak tarih tutkunlarının, bütçeye uygun seyahat arayanların ya da macera ve doğa tutkunlarının tercih ettiği şehirler de yer aldı.

Sıralamada Dominik Cumhuriyeti’nden Punta Cana ilk sırada yer alıyor. Onu Peru’da bulunan Cusco takip ediyor. Üçüncü ve dördüncü sıralarda Tunus’ta bulunan Djerba ve Meksika’da bulunan Riviera Maya bulunuyor. Listede ayrıca İspanya, Endonezya, Panama, Amerika ve Tayland’dan şehirler de var.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi