Dünya Çapında Türk Taraftarları Sosyal Medyada Rekor Kırıyor

Dünya Çapında Türk Taraftarları Sosyal Medyada Rekor Kırıyor

MasterCard Avrupa’da 5 binden fazla futbolsever taraftarı araştırdı. Sosyal Fanalitik Araştırma sonuçlarını açıkladı. Sosyal medyadaki fanatizm ortaya çıkarıldı.

Araştırma sonuçlarına göre Türk taraftarlar gerçek ya da dijital ortam farketmeksizin her zaman, her yerde takımlarını yürekten destekliyor.

Araştırma MasterCard için Mortar tarafından Türkiye, İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa, Hollanda, İtalya, Rusya, İsveç, Portekiz, Yunanistan, Ukrayna, Romanya, İsrail, Çek Cumhuriyeti ve Polonya olmak üzere 16 ülkede gerçekleştirildi.

Taraftarların en fazla kullandığı sosyal medya platformu yüzde 63 oranla Facebook olurken, Youtube yüzde 13, Twitter yüzde 8 kullanıma sahip.

Türk taraftarların yüzde 97’si takımını sosyal medya üzerinden takip etmek gerektiğini belirtiyor. Erkekler kadınların 2 katı kadar tutmadığı takımı sosyal medyada takip ediyor.

Twitter oranlara göre az kullanılmasına rağmen Türk tarafların yüzde 27’si Twitter’ı takımlarını destekleme veya eleştirme, son gelişmelerden haberdar olmak için kullanıyor.

Futbol takımı taraftarlarının yüzde 64’ü futbol konusunda en son gelişmelerden bilgi almalarının kendileri için çok önemli olduğunu ifade ediyor.

Bir futbol maçı televizyondan naklen yayınlanırken izleyip sosyal medyada paylaşım yapanların oranlarında Türk taraftarlar zirvede. Türk taraftarların yüzde 84’ü, İngiliz taraftarların yüzde 33’ü, İspanyol taraftarların yüzde 24’ü ve İtalyan taraftarların yüzde 15’i maç izlerken sosyal medyada paylaşım yapıyor.

Maç galibiyetelerinden sonra Türk taraftarların yüzde 71’i, İngiliz taraftarların yüzde 29’u sosyal medyada kutlama yapıyor.

Futbol taraftarlarının yüzde 69’u stadyumlarda wi-fi kablosuz internet olması gerekir diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir