Düğün Salonları Yerini Kır Düğünlerine Bırakıyor

Düğün Salonları Yerini Kır Düğünlerine Bırakıyor

Düğün Salonları Yerini Kır Düğünlerine Bırakıyor

Salgın nedeniyle düğün sektörü büyük bir değişime hazırlanıyor. Kapalı alanlarda salonlar salgınlara karşı en sağlıksız yerler olduğu için artık evlilik düşünen çiftlere kır düğünleri tavsiye ediliyor. Düğün hazırlığı yapanlarında, açık hava olması nedeniyle kır düğününe olan ilgisi arttı. Kır düğünlerinde salgının bulaşma riskinin az olduğu ifade ediliyor.

İstanbul’da her yer beton yığınına dönüştüğü için kır düğünü yapacak yerler sınırlı sayıda. Salgınların tamamen bitmesinin 2-3 yılı bulabileceği öngörülürken, kır düğünü yapılabilen mekanlara yatırımların artması bekleniyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Pandöken, kapalı mekânlarda yapılamayan düğünlerin, açık havada ve kır düğünü şeklinde Eylül ayı beklenmeden yapılabileceğini, yılda ortalama 500 bin çiftin Türkiye’de yuva kurduğunu bu sayede işletmeciden fotoğrafçıya, çiçekçiden pastacıya, kuyumcudan mobilyacıya, beyaz eşya satıcısından konfeksiyoncusuna kadar 415 meslek kolunu ekonomik olarak etkilediğini ve bir düğünün ortalama maliyetinin 80 bin TL olduğunu belirtiyor.

Mart ayından beri kapalı olan düğün salonları açıldığında çok sayıda değişikliğe uğrayacak. Salonlardaki masalar en fazla 4 kişiden oluşacak ve 600 kişi kapasitelik mekanlara en fazla 200-250 arası konuk gelebilecek. Ayrıca sosyal mesafe kuralı uygulanacak.

Düğüne gelen her davetlinin ateşi ölçüldükten sonra içeri girişine izin verilecek. Maskesiz girişlere izin verilmeyecek ve girişte maske, el dezenfektanı ve kolonya ikram edilecek. Salonlarda havalandırma sistemi kullanılacak.

Düğünlerin dans pistinde ise el ele tutuşarak Halay veya Horon oynamaya ara verildi bunun yerine 1,5 metre uzunluğundaki çubuklara tutarak oyun oynanacak.

Takı merasiminde ise gelin ile damat yanına konulacak bir sandığa konuklar isimlerini yazdıkları zarflara takıyı ekleyip bırakacak. Gelin ve damadı tebrik etmek için tokalaşma ve sarılma yapılmayacak.

Bu yıl mart, nisan ve mayıs aylarında yapılan rezervasyonların tamamı, haziran ve sonrasına ertelenmişti ve eylül, ekim ayına yoğun talep var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir