İçeriğe geç

Dolandırıcı Fidan Satıcılarına Dikkat

Dolandırıcı Fidan Satıcılarına Dikkat

Dolandırıcı Fidan Satıcılarına Dikkat

İnternet ve televizyon üzerinden bazı dolandırıcı fidan ve fide satışı yapan firmalar, ormanda kuşların ektiği, kendi kendine yetişen yabani fidanları ya da çok kötü işe yaramaz fidanları satarak insanları kandırıyor. Çok küçük büyümeye elverişsiz fidanlar süslü dikey büyük paketlerle kullanıcılara gönderiliyor. Örneğin 80 cm diye belirtilen fidanlar 10 cm boyutunda çıkıyor. Kargoda uzun günler beklememesine rağmen 1-2 gün içerisinde kurumuş, sararmış ve çürümüş fideler kullanıcılara gönderiliyor.

Fidanları hastalıklı ve yarı kurumuş şekilde gönderen firmaya karşı genellikle müşteriler iade işlemleriyle uğraşmamak için ayıplı ürünleri onaylayarak sahtekarlara para kazandırıyor.

Bitkiden anlamayan ancak bir hevesle yeşillik ekmek isteyen kullanıcılar hiçbirşey fark edemezken diktikleri ürünlerin kendi hataları nedeniyle kuruduğunu zannediyor.

Yıllardır bu işleri yapan tecrübeli kullanıcılar ise bu tür dolandırıcı satıcıları anında tespit edebiliyor. Uzun yıllar tohumdan ekim yapanlar gönderilen tohumların bayat olduğunu ve hiçbir mahsulün yetişmediğini belirtiyor.

Satın aldığınız fidan, gönderilen kutunun yarısı kadar ya da daha küçük ebatlarında ise ürünü iade edin ve satıcıyı şikayet edin.

Dolandırıcı fidancılardan uzak durmak için dikkat edilmesi gerekenler:
İnternette fidan alacağınız satıcıyla ilgili küçük bir araştırma yapın ve satıcının satış yaptığı platformlarda kullanıcıların yazdığı olumsuz yorumların neden yazıldıklarını okuyun. Bu platformlarda olumsuz yorum bırakan müşterilerin yorumlarında genellikle bu satıcıların sahtekar olduğu ve parasını helal etmediği yorumları yer alır.

Eğer imkanınız varsa fidanları tek bir satıcıdan almayın, farklı satıcılardan almaya çalışın böylece hangi satıcının ürününün kaliteli olduğunu kıyaslama imkanınız olacak.

Ürünün görselleriyle alakasız olarak gönderilen ürünleri iade edin. Sipariş verdiğiniz ürün örneğin ceviz fidanı yerine size nar fidanı göndermiş olabilirler.

Fidan satıcısının ulaşılabilir olduğundan emin olun, kötü bir ürünü gönderen satıcıya satış sonrası ulaşmak zor olabilir.

Kargo yapılan meyve fidanı ve süs bitkileri saksılı olmalıdır. Saksılı bitkilerin kök sistemi, nakliye süresince sarsıntı ve darbelerden korunmuş olur. Bitkilerin dik durabilmesi ve nakledilirken dallarının zarar görmemesi için gerekli durumlarda bambu destek çubukları ile desteklenmiş olması gerekir.

Bitkilerin kargoya verilmeden önce uygun miktarda su ile doyurulmuş olması gerekir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


BilgiEkonomi

Dolandırıcı Fidan Satıcılarına Dikkat Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir