Çin’den Borç Alan Ülkeleri Bekleyen Tehlike Topraklar

Çin'den Borç Alan Ülkeleri Bekleyen Tehlike Topraklar

Çin’den Borç Alan Ülkeleri Bekleyen Tehlike Topraklar

Türk devletleri ve Afrika ülkeleri Çin’e borçlanıyor. Çin, borcunu ödeyemeyen ülkelerden toprak talebinde bulunuyor.

Çin alacağına karşılık Tacikistan’dan toprak aldı. 2011 yılında Tacikistan Pamirlerinin 1158 kilometrekaresini Çin’e veren bir anlaşma imzalamıştı. 2019’un sonlarında da aynı bölgede kâr getirme potansiyeline sahip bir gümüş madeninin haklarını Çin kaptı. Bunların ikisi de Tacikistan’daki yeni bir Çin askeri üssünün yakınında bulunuyor. Çin’in Tacikistan’dan aldığı arazi ve kaynaklarla birlikte bu üs, Çin’in bölgedeki askeri ve güvenlik varlığında belirgin bir artışa işaret ediyor. Çin’in hedefinde Türk devleti Kırgızistan’ın olması insanları endişelendiriyor.

TACİKİSTAN’DA ÇİN İSTİLASI ENDİŞESİ

Kırgızistan, büyük bir kısmı Çin’e borçlu olan şişmiş devlet borcuna hizmet etmek için bütçenin ötesine bakmak zorunda kalabilir.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, ülkenin bütçesindeki dış borç yükünü hafifletmek için yardım sağlamanın önemine dikkat çekti. Ayrıca, Kırgızistan’ın son siyasi huzursuzluk sırasında birkaç Çinli şirketin tehdit altına girmesinden ötürü Çinli işletmeleri koruyacağına söz verdi.

Geçen ay görevden alınmadan önce Kırgız Cumhurbaşkanı, Çinlileri Kırgızistan’ın geri ödemelerini ertelemeye ikna etmek için çok çaba sarf etmişti ancak Çin’in borç affı politikası daha az esnektir.

Haziran ayında Kırgızistan, yıl sonuna kadar 11 milyon dolarlık borcun hizmetini askıya almak için bir Paris kulübü anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaya dahil olan alacaklı ülkeler yani, Bişkek’in toplamda 300 milyon dolardan fazla borcu olan Danimarka, Fransa, Almanya, Japonya ve Güney Kore idi.

Çin’e en çok borcu olan ülkeler Cibuti, Tacikistan, Kırgızistan, Lao, Maldivler, Madagaskar, Pakistan ve Karadağ. Bu borçlar, büyük oranda ilgili devletlerin çeşitli altyapı ve üstyapı faaliyetleri için Çinli muhataplarından aldıkları kredilere dayanıyor.

Sri Lanka hükümeti, 2017 yılında Hambantota kentindeki bir limanın kullanım ve tasarruf haklarının yüzde 70’ini 99 yıllığına Çinli bir şirkete devretmişti.

Çin, Doğu Türkistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Kazakistan’a böyle yerleşiyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir