İçeriğe geç

Çin Neden Doğu Türkistan’a Gitmek İsteyen Türk Akademisyenleri Kovdu

Çin Neden Doğu Türkistan'a Gitmek İsteyen Türk Akademisyenleri Kovdu

Çinliler suçluluk duygusuyla Doğu Türkistan’a giden Türk akademisyenlere kötü muamele yaparak kovmuştu.

Doğu Türkistanlı Türklere soykırım yapan Çin suçluluk duygusuyla hareket ettiği için Akademisyenleri anında sınır dışı etti.

Çin işgal ettiği Doğu Türkistan topraklarında yaşayan Türkleri terör örgütü üyesi olarak gösterip ortadan kaldırıyor. Buraya araştırma yapmaya gidenleri ise anında sınır dışı ediyor.

Doğu Türkistan’ın, Çin tarafından işgale uğramasının ve Uygur Türklerinin soykırıma uğramasının nedeni bölgede bulunan Petrol, uranyum, altın, doğalgaz gibi stratejik kaynak zenginliğidir. Çin bu zenginlikleri buradan sömürüyor.

Doğu Türkistan’da Türklere karşı uygulanan kötü muamelelerin ortaya çıkmasından endişelenen Çin yönetimi, Turistik amaçla Doğu Türkistan’a giderek araştırma yapacak olan Türk Akademisyenlerini Urumçi Havalimanında Çin polisi gözaltına alıp saatlerce bekletip sınır dışı etti.

Yasal olarak hiçbir sorun olmamasına rağmen ülkeye girişlerine izin verilmeyen akademisyenlerden oluşan Türk kafilesi rehberi ise, misafirlerin tamamının yeşil pasaportu olduğunu kendisinin kırmızı pasaport ve vizeye sahip olduğunu buna rağmen, Pasaportların toplanarak Çin’de saatlerce boş yere bekletildiklerini, beklerken tuvalete bile bir Çinli asker eşliğinde gidilebildiğini ve tuvalete girince bile yanında bir asker beklediğini, her adım attıklarında yanlarında bir çinli askerin bekletildiğini belirtmişti.

Kazakistana gitmeye zorlanan akademisyenler bunu kabul etmeyince 4 gün boyunca otele hapsedilecekleri tehdidiyle karşılaştı. İnsanları ararken son derece rahatsız edici bir şekilde kadın ve erkekleri aynı biçimde arayan çin polisi başörtülü kadınlara çok çirkin davrandığını ve başörtülerini çıkarttığı ifade edilmişti.

Ne yazık ki bu şekilde Türk vatandaşlarına kötü muamelede bulunan Çin’e, Türkiye her yıl milyonlarca dolar para kazandırıyor. Türkiye’nin 20 milyar dolardan fazla dış ticaret açığı bulunuyor. Türkiye, Çin’den her yıl milyonlarca kalitesiz ve sağlığa zararlı Çin malını ithal ediyor.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Arşiv

Çin Neden Doğu Türkistan’a Gitmek İsteyen Türk Akademisyenleri Kovdu Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir