İçeriğe geç

Çin İngilizlere Hong Kong’un İngiliz Sömürgesi Olmadığını Söyledi

Çin İngilizlere Hong Kong'un İngiliz Sömürgesi Olmadığını Söyledi

Çin İngilizlere Hong Kong’un İngiliz Sömürgesi Olmadığını Söyledi

Hong Kong 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Birleşik Krallık’a bağlı sömürge ve adalar grubuydu. Bu tarihten sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi oldu.

Hong Kong’da 2 aydır suçluların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı protesto ediliyor. Hong Kong Havalimanı’nda oturma eylemleri yapılarak çeşitli güzergahlarda protestolar yapılıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Hong Kong’un artık bir İngiliz sömürgesi olmadığını, İngiltere’nin bir an önce Hong Kong’a karışan ve Çin’in iç işlerine müdahale eden davranışları bırakmasını, bölgeye herhangi bir dış müdahaleye hoşgörü gösterilemeyeceğini vurguladı.

Hong Kong Baş Yöneticilik Ofisi, İngiltere Dışişleri Bakanı ile 20 dakika telefonda görüştüğünü açıklamıştı.

7,4 milyon nüfusa sahip Hong Kong’da halkın büyük bölümü, Doğu Türkistan’da olduğu gibi insanların Çin’in yargı sistemi altında keyfi gözaltılara, adil olmayan yargı süreçlerine ve hatta işkenceye maruz kalacağı kaygısını taşıyor.

Her İngiliz sömürgesi olan yerde olduğu gibi İngiliz etkisi bölgede sürüyor. Hong Konglular Çin milli marşını benimsememiş durumda. Hong Kong’da pek çok maçta Çin milli marşı yuhalanıyor. Çin yönetimi, daha önce milli marşa yönelik saygısızlığın hapis cezasıyla cezalandırılabileceğine dair bir yasayı kabul etmişti. Çin’de yürürlüğe giren yasa henüz Hong Kong’da uygulanamıyor.

Hong Kong Önceden Hangi Ülkede Kimin Sömürgesindeydi

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Dünya

Çin İngilizlere Hong Kong’un İngiliz Sömürgesi Olmadığını Söyledi Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir