Çin Denizi’nde Egemenlik İddia Eden Çin’e Filipinler’den Sert Tepki Geldi

Çin Denizi’nde Egemenlik İddia Eden Çin'e Filipinler'den Sert Tepki Geldi

Güney Çin Denizi’ndeki hak iddiasını güçlendirmek için 2013 yılından itibaren bölgedeki sivil varlığı artırma amacıyla gemi turlarına başlayan Çin, toprak iddialarını güçlendirmek için denizde yapay adacıklar oluşturmaya başlamıştı. Denizin petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip olduğu için Çin’in savunma amacıyla yapay adacıklar oluşturduğu biliniyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016 yılında Filipinler’in başvurusuyla Çin’in, Güney Çin Denizi’nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemini olmadığına karar vermişti. Çin’in ele geçirmek istediği Çin Denizi’nde Tayvan, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler gibi ülkeler hak iddia ediyor.

Filipinler Dışişleri Bakanı, Çin’e hakaret ederek Çin’in buradan defolup gitmesini istedi. Filipinler, Güney Çin Denizi’nde tartışmalı bölgede bulunan Çin gemilerinin derhal geri çekilmesini istiyor.

Amerika, Çin’i saldırgan tutumundan ötürü uyarmıştı. AB ülkelerinin bir kısmı bu konuya karşı nötr kalırken, İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından Çin’in uluslararası hukuku korumak açısından küresel bir role sahip olduğunu belirtiyor. Yunanistan ise Çin yatırımına güvendiği için Güney Çin Denizi adaları konusunda Çin’i destekliyor. Bu yüzden AB ülkeleri Çin denizi konusunda Çin’e karşı ortak bir tepki veremiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir