Avustralya’dan Sonra Kanada Dijital Sömürgeciliğe Karşı Yasa Hazırlıyor Çok Sayıda Ülke Katılacak

Avustralya'dan Sonra Kanada Dijital Sömürgeciliğe Karşı Yasa Hazırlıyor Çok Sayıda Ülke Katılacak

Avustralya’dan Sonra Kanada Dijital Sömürgeciliğe Karşı Yasa Hazırlıyor Çok Sayıda Ülke Katılacak

İnternette haber sitelerini sömüren, dijital sömürgecilik yapan Facebook ve Google gibi kuruluşlara karşı ülkeler harekete geçmeye başladı. Avustralya’da bu konuyla ilgili bir yasa çıkmıştı. Kanada aynı şekilde adım atmayı planlıyor. Bu yasaların pek çok ülkede çıkması bekleniyor. Böylece milyonlarca dolar gelire sahip bu şirketlerin yayıncıları sömürmesinin önüne geçilecek.

Kanada Miras Bakanı Steven Guilbeault, geçtiğimiz günlerde Avustralya, Finlandiya, Fransa ve Almanya’dan hükümet bakanlarıyla Google ve Facebook ile ilgili ortak bir cephe oluşturmak için bir araya geldiğini açıkladı.

Guilbeault yaptığı açıklamada, bu konuda birlik içinde gerçek bir güç olduğuna inanıyoruz dedi ve Facebook ile Google’a karşı çıkan ülkelerin büyüyen koalisyonunun yakında 15’e ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.

Facebook ve Google gibi dijital teknoloji şirketlerini Kanada’da üretilen içeriği platformlarında yayımlamaları karşılığı ücret ödemek zorunda bırakan yasa tasarısı hazırlanacağını açıkladı.

Guilbeault bu konuda yasa çıkaran ülkelerin sayısı arttıkça Facebook’un Avustralyalı kullanıcıların tüm haber içeriklerine erişimlerini kesmesi gibi misillemelere gidemeyeceğini bu tavrının tümüyle sürdürülemez olduğunu vurguladı.

Dijital sömürgecilik yapan şirketlere karşı aynı yasanın bir an önce Türkiye’de çıkarılması isteniyor. Haber içeriklerini ücretsiz kullanan Google ve Facebook bu sayede tüm ziyaretçileri kendinde topluyor, çok ciddi kârlar elde ediyor ve yayıncıların hem ziyaretçi kaybına hem de gelir kaybına neden oluyor.

Avustralya’da Google ve Facebook Her Haber İçin Ödeme Yapmak Zorunda Kalacak
Google Avustralya’yı Tehdit Etti Türkiye’de Örnek Almalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir