Atatürk Gençliğe Hitabe ile Gençlere Ne Anlatıyor Kompozisyon

Atatürk Gençliğe Hitabe ile Gençlere Ne Anlatıyor Kompozisyon

Atatürk Gençliğe Hitabe ile Gençlere Ne Anlatıyor Kompozisyon

Atatürk öngörülerine dayanarak, Türk gençliğine gelecekle ilgili bazı öğütlerde bulunmuştur. Bağımsızlık ve Cumhuriyet için gençlerin neler yapması gerektiğini şu şekilde açıklamıştır;

Milletim için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek, kimi noktaları, belirtebilmişsem, kendimi mutlu sayacağım. Ulusal varlığı sona ermiş sanılan büyük bir milletin; bağımsızlığını nasıl kazandığını, bilim ve tekniğin en son verilerine dayanan, milli ve çağdaş bir devleti, nasıl kurduğunu (Nutuk’ta) anlatmaya çalıştım. Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımların oluşturduğu dikkatin ve bu aziz vatanın, her köşesini sulayan kanların karşılığıdır.

Ey Türk gençliği!

Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk cumhuriyetini, sonsuzadek, korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin tek temeli budur. Bu temel, senin, en değerli hazinendir.

Gelecekte de, seni bu hazineden yoksun etmek isteyecek, iç ve dış, düşmanların olacaktır.

Bir gün, bağımsızlığını ve cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan, göreve atılmak için, içinde bulunacağın durumun olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin. Bu olanak ve koşullar, çok elverişsiz olabilir.

Bağımsızlığına ve cumhuriyetine kıymak isteyecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmemiş bir zaferin temsilcisi olabilirler.

Zorla ve aldatıcı düzenlerle aziz vatanın, bütün kaleleri alınmış, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi gerçekten işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu koşullardan daha acı ve daha korkunç olmak üzere, yurdun içinde, iktidarda bulunanlar duyarsız, hak yoldan sapmış ve ayrıca ihanet içinde bulunabilirler. Üstelik bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, işgalcilerin siyasi amaçlarıyla birleştirebilirler.

Millet, yoksulluk içinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin gençliği! İşte; bu durumda ve bu koşullarda bile, görevin; Türk bağımsızlığını ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Bunun için sana gereken gücü, damarlarındaki soylu kanda, bulacaksın!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927 Perşembe

Gençliğe Hitabe Anlamı Özet Ne Anlatılmak İsteniyor

Atatürk Sözde Ermeni Soykırımı Tezgahının Arkasındaki Sömürgeci Ülkeleri Tespit Etmişti

Olmayan Soykırımı Avrupalılar Neden Kabul Ediyor Cevabı: İsrail Projesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir