Aşılanan Genç Aynı Gün Hayatını Kaybedince Ailesi Bill Gates’e Dava Açtı

Hindistan’da AstraZeneca aşısı olan 23 yaşındaki sağlıklı bir gencin bir kaç saat içinde gerçekleşen ölümü nedeniyle Smt. Kiran Yadav, Bill Gates, Hint aşı üreticisi Adar Poonawalla, Hint hükümeti ve Hint halk sağlığı yetkililerine karşı büyük bir ceza davası açtı. Bu, dünyadaki türünün ilk adli davası. Oğlunu kaybeden aile toplam 13,5 milyon dolar tazminat talep ediyor.

Oğlunun Eylül ayında aşılandığını belirten Kiran Yadav’ın şikayetine göre, aynı gün aşının getirdiği yan etkiler nedeniyle oğlunu kaybettiğini ayrıca oğlunun, aşının tamamen güvenli olduğuna dair yanlış anlatıya dayanarak ve kısıtlama uygulanan Avm’lere, perakende alanlarına girebilmek ve trene binmek için istemeyerek aşılandığını belirtiyor.

Şikayet, hükümetin aşılanmış ve aşılanmamış insanlar arasında herhangi bir ayrımcılık yapılamayacağı politikasına aykırılık olduğunu iddia ediyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi hakimleri kararlarında genellikle aşı yanlısı bir tutum sergilemişlerdir ancak 23 Haziran 2021’de yayınlanan kararda, zorla veya aldatma yoluyla veya aşılanmayanlara yönelik kısıtlamaların getirilmesi yoluyla aşılamanın temel insan haklarının ihlali ile hukuki ve cezai bir yanlış olduğuna karar verildi. Bu karar, Meghalaya eyaletinde satıcıların, taksi şoförlerinin, esnafların ve diğer kişilerin işlerini sürdürmeden veya yeniden açmadan önce aşı yaptırma zorunluluğunu bozdu.

Buna istinaden mahkeme, aşılamanın “günün ihtiyacı” olmasına rağmen, bir refah devletinin aşı politikasının “yaşam hakkı, kişisel özgürlük ve geçim hakkı gibi önemli bir temel hakkı asla etkileyemeyeceğine” karar verdi.

Kaynaklar:
childrenshealthdefense.org/defender/bill-gates-indian-government-lawsuit-astrazeneca-vaccine-killed-shri-hitesh-kadve/

uncutnews.ch/bill-gates-und-adar-poonawala-werden-wegen-des-todes-eines-23-jaehrigen-durch-einen-astrazeneca-impfstoff-verklagt/

thetechoutlook.com/news/current-affairs/a-lawsuit-filed-against-bill-gates-and-adar-poonawala-for-death-of-23-year-old/

vaccineimpact.com/2021/bill-gates-charged-with-murder-for-covid-19-vaccine-death-in-indias-high-court-death-penalty-sought/

home.solari.com/coming-thursday-indian-lawsuits-allege-vaccine-murder-with-dipali-ojha/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir