Aşı Pasaportu İstemeyen Ülkeler Turizmde Rekor Gelir Elde Edecek

Aşı Pasaportu İstemeyen Ülkeler Turizmde Rekor Gelir Elde Edecek

Aşı Pasaportu İstemeyen Ülkeler Turizmde Rekor Gelir Elde Edecek

Ekonomik olarak kötü durumda olan Yunanistan bunu aşmak için turizimden gelir bekliyor. Yunanistan daha önce turistlere zorunlu aşı şartı aranmayacağını açıklamıştı ancak AB, aşı pasaportu geliştirmek için çalışmalar yapınca, Yunanistan’ın bunu uygulayamayacağı ortaya çıktı ve gidip İsrail ile aşı pasaportu konusunda anlaşma yaptı.

Dünya çapında, yan etkileri belli olmayan faz çalışmaları tamamlanmayan aşılardan olmak istemeyen milyonlarca insan bulunuyor ve aşı dayatması yapan ülkelere tepki gösteriyor. Yaşanan sağlık konusundaki belirsizlikler nedeniyle artık 6-8 ay öncesinden tatil planı ve rezervasyon yapılmıyor.

AB, aşı olanların yaz tatilinde seyahat etmelerine olanak sağlayacak ortak bir aşı fişlemesinin düzenlenmesi konusunda uzlaştı. Ayrıca Çin aşısı olanların aşısı geçerlilik kazanmayacak. Bu fişlemeye sahip olanlar karantina vb. kısıtlamalara takılmadan AB içinde seyahat edebilecek. Almanya ve Fransa, aşı olan bir kişinin virüsü bulaştırıp bulaştıramayacağı konusunda yeterli veri olmadığını ve bu yüzden henüz böyle bir karar almanın doğru olmayacağını vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir