Amerikalı Savcı Samuel Weems’e Göre Ermenistan Terörist Bir Devlet

Amerikalı Savcı Samuel Weems'e Göre Ermenistan Terörist Bir Devlet

Amerikalı Savcı Samuel Weems’e Göre Ermenistan Terörist Bir Devlet

Ermenistan dışında Birleşmiş Milletler’e kayıtlı 200’e yakın devletin hiç birinin anayasasında kendi sınırlarının dışındaki bir coğrafyadan asla söz edilmez. Sadece Ermenistan anayasasının giriş bölümünde ULUSLARARASI DEVLETLER HUKUKUNA AYKIRI bir kavram olarak Türkiye’nin Doğu Anadolu’daki 6 ili Batı Ermenistan olarak ifade ediliyor. İşgalci Ermeni devletinin uluslararası sembolü Türkiye’deki Ağrı Dağı’dır. Azerbaycan topraklarını işgal etmiş durumda olan Ermenistan böyle hukukları ayaklar altına alan bir ülkedir.

Amerikalı hukukçu Samuel A. Weems’in Ermenistan / Terörist Hıristiyan Ülkenin Sırları adlı kitabında herşeyi anlatıyor ve Ermenilerin terör kampanyasına başlamadan önce 500 yıl boyunca Hıristiyan Ermenileri ile Müslüman Türklerin barış içinde yaşadıkları belirtiliyor.

Samuel Weems kitabında Ermenistan devletinin çeşitli dönemlerdeki dış politikaları, Ermeni soykırımı iftiralarını, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler, Karabağ meselesi ve Ermeni diasporasının lobi faaliyetlerini özellikle Amerikan ve İngiliz arşivlerine atıfta bulunarak, Ermeni iddialarının yanlışlıklarını ve tutarsızlıklarını gözler önüne seriyor. Yazara göre Amerikan halkının ödediği vergilerin bir kısmınından oluşturulan fonların, Ermenistan’ın saldırgan politikalarının sürdürmesi için kullanıldığı belirtiliyor.

Weems, Amerika’nın terörizm konusundaki ikiyüzlü yaklaşımını eleştirerek, bu iki yüzlü siyasete örnek olarak 1992 yılında Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırmasının ardından Amerikan Kongresi’nin Azerbaycan’a gönderilen yardımları durdurmasını gösteriyor.

Weems’e göre Ermenistan yöneticileri zorba bir siyasi seçkin grubuna mensuptur ve Ermenistan devletinin komşularına karşı saldırgan bir politika izlenmesini savunmaktadır. Kitapta Ermenistan’ın; Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye ile çatışmaları ve yenilgileri incelenmektedir. Weems’e göre dış politikadaki bu başarısızlıklar Ermenistan içindeki karmaşayı ve ekonomik krizi de tetiklemiştir. Ermenistan’ın saldırgan dış politikası iç durumu daha da sorunlu hale getirmekte, bu da dış politikada daha da saldırgan bir siyaset izlenmesine neden olmaktadır.

Azerbaycanlılar tarafından yenilgiye uğratıldıktan sonra Ermenistan’ın ekonomik durumu daha da bozulmuş, bunun üzerine devlet yöneticileri Amerika’dan daha fazla kredi talep etmek zorunda kalmıştır.

Amerikalı savcı Samuel A. Weems günümüz Ermenistan’ı inceleyerek yeni binyılda da terörist bir devlet olduğunu belirtmektedir. Özellikle Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgali bu değerlendirmenin kilit noktasını oluşturmaktadır. Weems ayrıca Ermenistan’da ifade özgürlüğü olmayışını da şiddetle eleştirmekte ve Ermeni kilisesini bu eksikliğin nedenlerinden biri olarak görmektedir.

Bu kitabı nedeniyle Amerika’daki Ermeni lobisinin hedefi haline gelen itibarsızlaştırılmaya çalışılan Weems, yüzlerce tehdit mesajı almış, birkaç kez de fiziki saldırıya uğramıştır. Weems, Ermeni yalanlarına karşı mücadelesini 2003 yılındaki şüpheli ölümüne dek sürdürmüştür.

DÜNDEN BUGÜNE AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SORUNU

İran Çok Desteklediği Ermenistan’ın İsrail’e Büyükelçilik Açmasına Tepkili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir