İçeriğe geç

Almanya Futbol Federasyonu Yaptığı Açıklamayla Mesut’u Haklı Çıkardı

Almanya Futbol Federasyonu Yaptığı Açıklamayla Mesut'u Haklı Çıkardı
Almanya Futbol Federasyonu Yaptığı Açıklamayla Mesut’u Haklı Çıkardı

Almanya Futbol Federasyonu, Mesut’un genç yaşta Alman milli takımından ayrılmasını sevinçle karşıladı.

Normalde bir ülke futbol federasyonu duygusal olarak yapılan bir açıklamadan sonra futbolcuyu aldığı bu kararından vazgeçirmeye çalışması gerekirken Almanya futbol federasyonu teşekkür ederek FIFA Disiplin kurulunun ırkçılık soruşturması açmasından korktuğu için ırkçılık suçlamalarını kabul etmedi.

Almanya Futbol Federasyonu eski basın sözcüsü Harald Stenger, Federasyon Başkanı Reinhard Grindel’in son 50 yılın en kötü başkanı olduğunu söyledi.

Almanya Futbol Federasyonu (DFB):
“Mesut Özil, Alman Milli Takımı’nın son dönemde elde ettiği başarılara gerek saha içi gerekse de saha dışında büyük katkıda bulundu. Özellikle 2014 Dünya Kupası şampiyonluğundaki katkısı çok kritikti. Gösterdiği olağanüstü performanstan ötürü kendisine minnettarız.

Federasyonumuzun ırkçılıkla ilişkilendirilmesini reddediyoruz. Yıllarca Almanya’da on binlerce mültecinin futbol ailemize katılmasını sağladık. Biz kültürel çeşitliliğe önem veriyoruz. Bundan sonra da entegrasyon çalışmalarımızı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

Mesut Özil’in Almanya Milli Takımı’nı bıraktığını açıklaması, dünya medyasında geniş yer buldu. Irkçı Almanlara dünyanın pek çok yerinden tepkiler geliyor.

Almanya Adalet Bakanı Katharine Barley, Mesut’un açıklamalarını bir alarm olarak gördü. Barley, ”Mesut gibi büyük bir Alman futbolcunun ülkesinde ırkçılık nedeniyle istenmediğini ve Almanya Futbol Federasyonu (DFB) tarafından temsil edilmediğini hissetmesi bir alarm sinyalidir” dedi.

Arsenal’de, Unai Emery’nin futbolcuları etrafına topladığı bir fotoğrafı paylaşarak “Çeşitliliğimiz özel bir kulüp olma nedenimizin büyük bir parçasıdır. Hep birlikte! Herkes için Arsenal” yazdı.

Arsenal’den takım arkadaşı Hector Bellerin yaptığı açıklamada “Ülkesi için saha içi ve dışında çok şey yapmış birine böyle saygısızca davranmak gerçek üstü. Bravo Mesut. Bu davranışa karşı göğüs germen harika” ifadelerini kullandı.

Mesut Özil Irkçılığa Uğradığı İçin Almanya Milli Takımını Bıraktığını Açıkladı

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir