İçeriğe geç

Açıkta Kalan Sınavı Kazanamayan Lise Mezunu Öğrenciler İçin Sınavsız Üniversite Tercihleri

Açıkta Kalan Sınavı Kazanamayan Lise Mezunu Öğrenciler İçin Sınavsız Üniversite Tercihleri

Türkiye’de hiçbir sınava girmeden tüm lise mezunları için Türkçe dilde eğitim veren yabancı üniversiteleri bulunuyor.

Fon Üniversitesi
Fon Üniversitesi’nde eğitim almak için Türkiye’de YGS – LYS sınavına girme ve taban puanları aşma zorunluluğu yoktur. Eğitim Makedonya devleti tarafından desteklenir. Bu nedenle öğrencilerin eğitim maliyetleri çok düşüktür. Türkiye’ye olan yakınlığı nedeniyle kolaylıkla uçakla ya da otobüsle gidip gelinebilir. Turistik vize muafiyetinden dolayı, aileler diledikleri zaman zahmetsizce çocuklarını ziyaret edebilirler. Fon Üniversitesi’ne kayıt, kabul ve vize işlemleri birçok Avrupa ülkesine göre kolaydır ve kısa sürer. Fon Üniversitesi, YÖK tarafından tanınan ve denklik verilen bir üniversitedir.
Web adresi: fon.edu.mk/?ln=tr

İliria Balkan Üniversitesi
Kosova’da bulunan Türkçe eğitim veren sınavsız öğrenci kabul eden gitme mecburiyeti olmayan tüm lise mezunları sınavsız tercih edebilir. Üniversite Bologna kriterleri çerçevesinde Avrupa standartlarında eğitim vermesi nedeni ile bütün Avrupa birliği ülkelerinde bu üniversiteden alınan diplomanın geçerliliği vardır. YÖK de İliria Balkan üniversitesini tanımıştır.
Web adresi: www.iliria-balkan.edu.tr

Uluslararası Struga Üniversitesi
Uluslararası Struga Üniversitesi, Makedonya’nın Struga şehrinde bulunan kampüsünde dört fakültede lisans ve yüksek lisans eğitimi vermektedir. Eğitim dili Türkçe ve Makedonca’dır. Yüksek akademik başarı gösteren öğrenciler Makedon diplomasının yanı sıra UNIVERSITY OF MISSOURI-KANSAS CITY tarafından verilen Amerikan diploması sahibi de olacaklardır. Üniversite hem YÖK hem tüm AB Eğitim Bakanlıkları tarafından tanınmakta olduğundan alınan diplomalar tüm Avrupa Ülkelerinde geçerlidir.
Web adresi: www.eust.edu.mk/home.php?lang=trr

Anglia Ruskin Üniversitesi
1858 yılında sanat okulu olan üniversite; bugün 177 ülkeden 35 bin öğrenci ile İngiltere’nin en büyük üniversitelerinden biri haline gelmiştir. YÖK tarafından tanınmaktadır.
Web adresi: angliaruskinturkiye.com

YÖK’ün Tanımadığı Sınavsız Türkçe Eğitim Veren Yabancı Üniversiteler:

YÖK’ün denklik vermediği yabancı üniversitelerde okuyanlar; tecil, kamu kurum ve kuruluşlarında işe girme, terfi etme, odalara (TMMOB, EMO, MMO vb) ve derneklere üye olma gibi konulardan faydalanamaz. Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomalarının eşdeğerlilik işlemine denklik, ilgili üniversitenin öncelikle faaliyet gösterdiği ülke yetkili makamlarınca diploma vermeye yetkili bir kurum olarak tanınması, akreditasyon ya da kalite güvencesi kuruluşları tarafından akredite edilmiş olması ise tanınma olarak ifade edilir.

St Clements Üniversitesi
St. Clements Uluslararası Üniversitedir. 1995 yılında kuruldu. Bir çok hükümet, Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından onaylı ve hükümetlerin arkasında olduğu üniversite. İngiltere Hükümeti Yüksek Öğretim Konseyi tarafından onaylanmıştır.
Web adresi: www.stclements.eu/

Brussels Capital Üniversitesi
Uzaktan yani online eğitim veren bir yükseköğretim kurumudur. Belçika başta olmak üzere Avrupanın genelindeki farklı üniversitelerin alanında yetkin akademisyenleri tarafından desteklenmektedir. Avrupa Birliği standartlarında eğitmeyi amaçlayan kurumsal bir eğitim kurumudur.
Web adresi: www.bcuni.eu/

University of NorthWest Türkiye
Amerika merkezli 19 ülkede farklı ülkede kampüsler / enformasyon ofisleri, uluslararası kabul görmüş ISO Belgeli Üniversitedir.
Web adresi: www.nwuni.eu

York Üniversitesi
York Üniversitesi Amerika’da faaliyetlerini sürdüren, 2001 yılında kurulan özel bir Amerikan üniversitesidir. Hazırlanan Türkçe ders ve seminer içerikleriyle hem akademik bilgi hem de iş hayatındaki uygulamalar bir bütün halinde veriliyor.
Web adresi: yorkturkey.com

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Bilgi

Açıkta Kalan Sınavı Kazanamayan Lise Mezunu Öğrenciler İçin Sınavsız Üniversite Tercihleri Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir