AB’nin 17 Ülkesi Çin’in Adamı DSÖ Başkanı Tedros Ghebreyesus’u İkinci Dönem İçin Aday Gösterdi

AB'nin 17 Ülkesi Çin'in Adamı DSÖ Başkanı Tedros Ghebreyesus'u İkinci Dönem İçin Aday Gösterdi

Amerika merkezli Fox News, Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere Avrupa Birliği’nden 17 ülkenin geçtiğimiz günlerde Tıp doktoru bile olmayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün başındaki Çin’in adamı Tedros Adhanom Ghebreyesus’u ikinci dönem için yeniden aday gösterdiğini öğrendi.

DSÖ’nün ilk Afrikalı Genel Direktörü Ghebreyesus, örgüt politikalarını Çin’in çıkarları doğrultusunda yönlendirdiği gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin ile yakın ilişkisine rağmen hiçbir ulusun kendisine meydan okumayacağı yönündeki raporların ardından genel müdür olarak ikinci bir dönem görev yapacak gibi görünüyor. Tedros adaylığını kamuoyuna açıklamamış olsa da, ikinci dönemi neredeyse kesin kazanacak gibi görünüyor.

ABD’nin Tedros’u destekleyip desteklemediğini ABD Dışişleri Bakanlığı belirtmezken Dr. Anthony Fauci, yönetimin Ocak ayında örgüte yeniden katılması sırasında Tedros’un “sevgili dostu” olduğunu söyledi. Tedros’un Fauci’ye “kardeşim Tony” dediği bildirildi.”

Tedros’u kendi ülkesi Etiyopya’da terör örgütüne destek verdiği iddiasıyla desteklemezken, Kenya tarafından desteklenmektedir. Etiyopya Genelkurmay Başkanı General Birhanu Jula Gelalcha, Tedros’un bir suçlu olduğunu ve DSÖ Başkanlığından alınması gerektiğini belirtmişti.

DSÖ seçimi Mayıs 2022’de yapılacak. Aday gösterme süresi Eylül ayında sona erdi ve Ekim ayının sonlarına doğru yapılacak son Bölgesel Komiteden sonra resmi bildirim alınacak. ABD’de Tedros’a karşı bir aday göstermediği için Biden eleştiriliyor. Eski başkan Trump DSÖ ile ilişkisini sonlandırmıştı.

Çin’in DSÖ’ye olan etkisi ve baskısı Tayvan ile iyice ayyuka çıkmıştı. Tayvan, DSÖ’nün teknik toplantılarına, mekanizmalarına ve faaliyetlerine tam katılımın dışında tutulmaktadır. Üstelik salgına karşı en başarılı ülkelerden biri olan Tayvan daha önce de DSÖ’nün yardımı olmadan hastalıklarla mücadele eden bir ülke olmuştu. Ghebreyesus ise Tayvanlılara tepki gösteriyor.

Tayvan’ın, DSÖ’nün eşgüdüm faaliyetlerine katılamaması başta ABD ve Japonya olmak üzere üye ülkelerin eleştirilerine hedef oluyor.

Etiyopya’da 2005-2012 yılları arasında Sağlık Bakanı 2012-2016 yılları arasında Dışișleri Bakanı olarak görev yapmış olan Ghebreyesus, bakanlık yaptığı dönemde Çin’den 12 milyar dolar kadar kredi alarak Çin’in Afrika’da en güçlü desteği verdiği ülke olmuştu.

2017 yılında DSÖ başkanı seçilen Ghebreyesus kendisi gibi ekibinden bir kaç kişide Çin ile yakın ilişki içerisinde.

Kaynak: https://www.foxnews.com/world/who-tedros-second-term-covid-19-pandemic-china

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir