60 Yıldır Türkiye’yi Oyalayan AB Faşizmi Zirveye Çıktı Rus Haber Sitelerinin Kökünün Kazınmasını İstiyorlar

Amerika merkezli Google tarafından yayımlanan hükümet taleplerinin bulunduğu, Avrupa Birliği (AB) mektubunda faşist adımlar yer aldı. Rusya devlet medyası tamamen yasaklanıp sosyal medyadan da ulaşılamaz hale getirilecek. Erişim yasağı dışında ilgili bilgiler internet arama motorları sonuçlarında gözükmeyecek ve bu bilgiler sosyal medya platformlarında paylaşılırsa silinerek sansürlenecek.

AB, internet ve sosyal medya devlerine böyle bir mektup gönderdiğini kamuoyuna asla açıklamadı. Google veri tabanına yüklenmeseydi, kimsenin haberi olmayacaktı.

AB’nin istekleri gerçekleştiğinde Ukrayna lehine yapılan yalan haberlerin etkileyiciliği dünya çapında daha yüksek olacak. Ukrayna lehine yapılan çok sayıda yalan haber anında Rusya tarafından çürütülmüştü.

Demokrasi ve ifade özgürlüğünü dilinden düşürmeyen AB’nin bu kararından sonra Rusya gazı kesebilir.

Bu zamana kadar Rusya’ya karşı ırkçı ve saçma yaptırımlara karşı Rusya bir tepki vermemişti ama Rusya’yı tepkisiz gördükçe AB iyice azıtmaya başladı. Terör yandaşı olanlara insan hakları ve ifade özgürlüğü adıyla Türkiye aleyhine eleştiriler getiren, Türkiye’de basın özgürlüğü olmadığını iddia eden bu şekilde olumsuz raporlar hazırlayan AB’nin iki yüzlülüğü Rusya sayesinde bir kez daha ortaya çıktı.

AB’nin Google’a gönderdiği mektubunda şu yaptırımlar yer alıyor:
1) Russia Today ve Sputnik içerikleri arama motorları sonuçlarında gösterilmeyecek ve tüm içerikleri tamamen kaldırılacak
2) Sosyal medya kullanıcıları bu sitelerin içeriğini yeniden üretip paylaşımlar yaparsa sosyal medya şirketleri bu paylaşımları politikalarına uymadıkları gerekçesiyle sansürleyecek (Sansür sadece yazıları değil aynı zamanda yazılı ekran görüntülerinide kapsıyor). Bunlara verilen bağlantılar bile engellenecek. Hiçbir şekilde içeriklerin farklı yerlerde çoğaltılmasına izin verilmeyecek.

AB’ye göre Google gibi arama motorları RT ve Sputnik’i engellemezse halkın RT ve Sputnik içeriğine erişimi kolaylaşacak veya bu erişime katkıda bulunacaktı.

Kaynak:
Moskova merkezli uluslararası medya kuruluşu Sputnik
tr.sputniknews.com/20220310/abden-internette-rt-ve-sputnik-iceriginin-ve-icerige-dair-bireysel-paylasimlarin-silinmesi-emri-1054619053.html

Bill Gates’in Kurucusu ve Hissedarı Olduğu Microsoft Rus RT ve Sputnik’i Yasakladı
Batı Medyası Azerbaycan’a Karşı Uyguladığı Tek Taraflı Yayın Politikasına Rusya İle Devam Ediyor Rusya’dan Tepki Var
Rusya Google’dan Aşı Konusunda Sansürlenen Youtube Videosu Engellinin Kaldırılmasını İstedi
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sansürcü Amerikan Sosyal Medya Sitelerinin Kontrolden Çıktığını Açıkladı
60 Yıldır Türkiye’yi Üye Yapmayan AB Yeni Bahanesini Açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir