50 Türk Firması Çin’e Ambargo Uyguladı Çin 1,5 Milyon Dolar Zararda

50 Türk Firması Çin'e Ambargo Uyguladı Çin 1,5 Milyon Dolar Zararda

50 Türk Firması Çin’e Ambargo Uyguladı Çin 1,5 Milyon Dolar Zararda

Amerika’da Çin’in Doğu Türkistan’daki asimilasyon politikalarına karşı Çinli yetkililere yaptırım öngören yasa tasarısı Amerikan Temsilciler Meclisi’nden geçerek Başkan Trump’ın onayına sunuldu. Trump’ın bu tasarıyı onaylaması beklenirken Çin’e bir tepki de Türk işadamlarından geldi.

Çin’de Türklere yapılan insanlık dışı muameleler sona erene kadar #SendeBırakSendeDurde kampanyası kapsamında Çin’e boykot başlatıldı. Türk firmalar, Çinli üreticilere yazılı olarak “Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı politikalardan dolayı firmanızla ticari ilişkimizi sonlandırma kararı aldık” mesajını iletiyor.

Çin’in Türklere karşı bu tutumundan vazgeçmedikçe kampanyanın daha da büyümesi bekleniyor.

Türk şirketler Çin’den tüm siparişlerini iptal etmeye başladı. Kampanya çağrısına şimdilik yaklaşık 50 şirket katıldı ve 1,5 milyon dolardan fazla tutardaki siparişler iptal edildi. Kampanyanın ilk hedefi 100 firmaya ulaşmak.

Çin ile ticarete son verme kararını üreticiler gibi tüketiciler de çok istiyor. Çin’de Türklere özgür yaşam bırakılana kadar Türk şirketleri ticaretini Çin yerine Tayvan, Vietnam vs. gibi diğer Asya ülkelerine kaydıracak.

Boykot kampanyasının öncüsü DENKROM firmasının sahibi Kadir Akıncı yaptığı açıklamada kampanyaya her gün yeni firmaların katıldığını belirtirken “Soydaşlarımızın kamplarda esir tutulduğu ve dış dünya ile bağlantılarının kesildiğini görüyoruz. Bu tablo karşısında hiçbir şey olmamış gibi Çin ile ticaret yapmamız mümkün değildir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir