5 Temmuz Doğu Türkistan Soykırımı Nasıl Oldu

İşkenceleriyle ünlü Çin, 5 Temmuz 2009 tarihinde Doğu Türkistan’da etnik soykırım gerçekleştirdi. Binlerce Uygur Türkü hayatını kaybetti. Çinli Çeteler tarafından Uygurlar soykırıma tabi tutuldu.

Dünya ülkeleri, olmayan, sözde Ermeni soykırımı iftirasını siyasi olarak meclislerinde kabul ederken Türklere karşı işlenen gerçek soykırımlara karşı gözlerini kapatıyor.

BBC İnsan Haklarını Hiçe Sayan Çin’in Uygur Türklerine Yaptığı Baskıyı Görüntüledi:

Doğu Türkistanda Uygur Türklerine yönelik önceki dönemlerden beri devam eden soykırım, din ve inanç özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar, doğum yasakları, Çinli yerleşimiyle demografik değişim veya dil ve kültürel asimilasyon gerçekleştiriliyor.

Çinlileştirmeyi hızlandırmak için ana okuldan itibaren Çince eğitim, Çince yemek, Çince giyim kuşam ve Çin kültürüne özendirme etkinlikleri gibi birtakım adımlar çok keskin bir şekilde yürütülmektedir.

Türk-İslam dünyasının bir parçası olan Doğu Türkistan’da işgalci Çin 1 milyondan fazla kişiyi süresi belirsiz bir şekilde Çin Nazi kamplarında tutarak beyin yıkama ve sindirme siyasetiyle Çinlileştirmeye çalışmakta. Doğu Türkistan halkının direncini kırmak ve zihinsel olarak yenilgi ve umutsuzluğu aşılamaya çalışmakta. Uygur milletinin psikolojisine baskı uygulayan birtakım beyin yıkama çalışmalarını tamamen gayri insanı bir biçimde bütün insani hak ve hukuku çiğneyerek tüm hızıyla yürütmektedir. Bu maksat için bütün Doğu Türkistan’ın vilayet, ilçe, kent ve kasaba olmak üzere her yerinde “Islah ve Terbiye Merkezleri” adı altında tesis edilen “Çin Nazi kamplarında” milyonlarca Doğu Türkistanlıyı evlerinden toplayıp tutsak etmiştir.

Bir taraftan bölgede UYGUR, KAZAK ve KIRGIZ olmak üzere bütün Doğu Türkistan toplumunun büyük bir kısmı Çin nazi kamplarında esir tutulurken diğer taraftan sözde kardeş aile projesiyle Çinli göçmen erkekler evlere yerleştirilmektedir. Bu uygulama çerçevesinde Çin’in iç kesiminden Çinlileri özellikle seçerek Doğu Türkistan’a getirip Uygur Çinli kardeşliği planı kapsamında Müslüman Türk ailelere taksim ediliyor. Bazı ailelere erkek kadın Çinli yerleştirilirken bazı ailelere ise sadece erkek Çinliler yerleştiriliyor.

Doğu Türkistan’ın, işgale uğramasının ve yöre halkının soykırıma uğramasının nedeni bölgede bulunan Petrol, uranyum, altın, doğalgaz gibi stratejik kaynak zenginliğe sahip olması ve Çin’in bu zenginliklerin büyük bir bölümünü bu bölgeden karşılamasıdır.

Bu zengin kaynaklara rağmen Doğu Türkistan’da yaşayan Türkler yoksulluk içinde yaşatılmaktadır. Bunun başlıca nedeniyse yüzde 85’i Doğu Türkistan’dan temin edilen hammaddelerin Çin’e taşınarak, sanayi tesislerinden elde edilen gelirin Çin’in başkenti Pekin’e aktarılmasıdır. Kurulan sanayi işletmelerinde ise Çin’den getirilen Çin vatandaşları çalıştırılmaktadır.

Çin’le ticareti insanlıktan daha üstün gören Dünya devletleri buradaki insanların ızdırabını görmemezlikten gelmektedir. Çin 67 yıl içerisinde yarım milyona yakın Uygur Türkü göz göre göre katlederek büyük bir soykırıma imza attı.

Çin işgal rejimi, Uygur gençlerini potansiyel tehlike olarak görmekte. İlk etapta onları yok etmek ve onlardan kurtulmak istemekte. Kaybolan Türk gençler, Çinlilerin keyfi ev aramalarında, toplu ve rastgele tutuklamalarda gözaltına alındıktan sonra bilinmeyen yerlerde yok edilmekteler.

Doğu Türkistanlı bir Türk Vatandaşı Çin için şunları ifade ediyor “Çinlilerin açıkladığı hiçbir rakam ve söylediği hiçbir söz doğru değildir. Çin’de mevcut rejim ve sistem her ne kadar komünist rejim olarak lanse edilse de gerçekte idareye ve yönetime Çin şovenizm ve faşizmi hakimdir. Çin’in binlerce yıllık devlet geleneğinden süzülüp gelen bugünkü sistemde de yalan, aldatma, göz boyama ve iki yüzlülük hakimdir. Buna uymayana yaşam hakkı yoktur. Bunun dışında on binlerce Uygur genci tutuklandı, onlarca Uygur’a idam cezası verdiler. Bunların hemen hemen tamamının idam cezası infaz edildi. Binlerce kişi ise, Çin zindanlarında yavaş yavaş öldürülüyor. Uygurlardan uzun süre hapse mahkum olanlar genellikle sağ çıkamazlar ve hastalanıp öldükleri söylenir. Aslında orada başka bir şekilde öldürülürler ya da sağ çıkanlar ruh sağlıklarını kaybederler.”

Türkiye 5 Temmuzda yaşanan, olaylardan sonra yapılanların Soykırım olduğunu ifade etti. İşkenceleriyle dünyaya nam salan ve Doğu Türkistan’ı işgal eden Çin ise buna cevaben Türkiye’nin terörizme destek verdiğini ifade etmişti. 13 Temmuzda Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’ne ait olan internet sitesi karartılarak; Doğu Türkistan meselesinin Çin’in iç meselesi olduğu belirtilmiş ve Türkiye’nin iç işlerine karışmaması gerektiği eğer Türkiye Çin halkını rencide etmeye devam ederse, Çin halkı da gereken hareketini başlatacağı açıklamalarıyla Türkiye’yi tehdit etmişti.

Çin, Doğu Türkistan köylerinde Türk bırakmadı. Doğu Türkistan’da yapılan bir çekimde köyde insan kalmadığı görülüyor.

Çin Neden Doğu Türkistan’a Gitmek İsteyen Türk Akademisyenleri Kovdu

Çin İşgal Ettiği Topraklardan Ne Zaman Çekilir Çin’de İnsan Hakları İhlalleri

Çin Gördüğü Bütün Uygur Türklerini Terörist Olarak Tanımlıyor

Türkiye’nin En Fazla Dış Ticaret Açığı Verdiği Ülke Çin

Kalitesiz Sağlığa Zararlı Çin Malı Kol Saati Kansere Neden Oluyor

Çin Oyuncaklarının Zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir