Sivrisinek Isırıklarına Şişiklere Sivilcelere İyi Gelen Çay Ağacı Yağı Hakkında Bilgi

Sivrisinek Isırıklarına Şişiklere Sivilcelere İyi Gelen Çay Ağacı Yağı Hakkında Bilgi

Çay ağacı yağı, Avusturalya’da doğal olarak yetişen Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından buhar distilasyonu ile elde edilen bir uçucu yağdır ve Avusturalya’da 80 yılı aşkın süredir topikal antiseptik olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar yağın antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu doğrulamaktadır.

Doğal kaynaklı olması nedeniyle güvenli bir antiseptik olarak nitelendirilen ve son yıllarda birçok farmasötik ve kozmetik preparatta yer almaya başlamış olan tea tree oil üzerinde yapılmış bilimsel araştırmalar yağın çok düşük konsantrasyonlarda geniş bir mikroorganizma grubuna etkili olduğunu göstermiştir.

Çay ağacı iyi bir antiseptiktir ve sivrisinek ısırığından kaynaklanan bakteri enfekteli yara ile aknelerin iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca çay ağacı, şişkinliklerin ve kaşıntının da giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Araştırmalar yağın etkinliğini göstermekle birlikte vaka çalışmalarının yeterli sayıya ulaşması, klinik araştırmalarda kontrol gruplarının da yer almış olması gerekmektedir. Tea tree oil’in insan vücudundaki farmakolojisine ilişkin bilgi çok azdır ve bu konuda araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Tea tree oil’in topikal kullanımında hasta toleransına ilişkin çok sayıda araştırma yapılması güvenilirlik açısından önemlidir. Yağ oral alınmadığı sürece topikal kullanımda toksik görülmemektedir.

Geleneksel tıpta kullanımı uzun bir geçmişe dayanan ve günümüzde popularitesi artmış olan bu yağ etkili bir topikal antimikrobiyal olarak dikkat çekmektedir. Botanik açıdan kaynağı belirlenmiş ve yağının standardizasyonu büyük ölçüde sağlanmış ticari olarak geniş üretimi olan ve halen birçok farmasötik ve kozmetik preparatta yer alan tea tree oil üzerinde yapılacak kontrollü klinik araştırmaların sayısının artması, bu umut vaat eden uçucu yağın daha güvenli kullanımını sağlaması açısından önemli görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir